Genel, Istanbul, Music, Of Music
Leave a Comment

9 Things to Know About Lollapalooza Berlin / Lollapalooza Berlin Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

 

Spring is in the air, summer is about to arrive and most importantly festival season in coming! While tons of festivals are revealing its line-ups, we are happy and more than excited to take you through first tour of Lollapalooza Berlin where we have attended last year in 2015 and planning to participate in 2016, again! Also you can find few more great summer festival options that are going to happen in Turkey in our article.

Bahar geldi, havalar ısındı ve festival sezonu kapıya dayandı! Birçok festivalin line-up’larını açıkladığı ve içimizin heyecanla dolduğu bugünlerde hem geçen sene gitme fırsatı bulduğumuz ve bu yıl da gitme planları yaptığımız Lollapalooza Berlin’den hem de bu yaz Türkiye’de bizi bekleyen bir çok festivalden kısaca bahsedelim dedik!

Things to know about Lollapalooza, DE  /  İşte Lolla hakkında bilmeniz gerekenler:

1-Lollapalooza? What is it exactly? / Lollapalooza mı? O da ne?

http://gph.is/1SV4FkR

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Lollapalooza music festival, organized first in 1991, USA, has come back to life in 2003 and expanded from USA to other countries of the world in 2010. This year Lollapalooza will be in following locations Chicago/USA, Santiago/Chile, Buenos Aires/Argentina, São Paulo/Brazil, Berlin/Germany and Bogota/Colombia! Festival attendees not also get the opportunity to listen to a variety of music; alternative rock, heavy metal, punk rock, hip hop, electro dance and more but also participating in arts&crafts workshops, meet new people and gaining various experiences.

Lollapalooza 1991 senesinde ABD’de başlamış, 2003’te tekrar canlandırılarak 2010’da ABD’den dünyaya açılmaya karar vermiş bir müzik festivali. Bugün, Chicago-ABD’de, Santiago-Şili’de, Buenos Aires-Arjantin’de, São Paulo-Brezilya’da, Berlin-Almanya’da ve Bogota-Kolombiya’da yılda bir kez düzenlenen bu festivale katılanlar hem alternatif rock, heavy metal, punk rock, hip hop, electro dance dinleme fırsatı buluyor hem de arts&crafts atölyelerine katılıyor, yeni insanlarla tanışıyor ve farklı deneyimler kazanıyorlar.

2- Make your concert planning phase count!  /  Konser planlamanızı çok iyi yapın!

Imagine a festival, that is full of world-class musicians and you want to listen them all yet you just have two days! Since the action is splitted within 3 main stages, for not to miss your favorite artists make sure you have a well-planned “groupie” within the party!

Bir festival düşünün ki, hepsini dinlemek isteyeceğiniz, birbirinden başarılı isimler 2 gün boyunca sizinle olacak. 3 farklı sahnede, eş zamanlı ilerleyen bir çok farklı konser olacağı için ekibizde planlı/programlı bir “groupie”niz olduğundan emin olun!

3-Don’t ever wonder how to go to the festival field. Luckily you are in the holy city of transportation, Berlin!  /  Festival alanına nasıl gideceğiz diye düşünmeyin. Ulaşım harikası Berlin’desiniz!

SAM_6612.JPG

In prior year, Lollapalooza took place at Tempelhof Airport Zone, which was a pretty easy-to-go spot of the city. This year Lolla will welcome you at Treptower Park. You can arrive to the event zone by going to S-Bahn Treptower Park Station or U-Bahn Schlesjsches Tor station (this one includes 2 km of walking).

One little note: In the last day of festival, metro transportation can get closed, so it’s always a good idea to arrange your accomodation in a spot which is reasonable amount of distant to the festival!

Geçtiğimiz sene Tempelhof havalimanında gerçekleştirilen etkinliğe ulaşmak metro (U-Bahn) ile oldukça kolaydı. Bu sene festival Treptower Park’da gerçekleştirilecek. Ulaşımı S-Bahn Treptower Park istasyonundan direk olarak veya Schlesjsches Tor U-Bahn istasyonundan 2km’lik bir yürüyüşle sağlayabilirsiniz.

Küçük bir not: Festivalin son gününde metrolar kapanabilir, bu yüzden konaklama yapacağınız yere dönerken sorun yaşamamak adına festivale yakın bir bölgede konaklamayı tercih edebilirsiniz!

 4-Don’t hold back from waiting in a line, supposing that you can let yourself to music…  /  Sıra beklemek gözünüzü korkutmasın, kendinizi müziğe bıraktıkça…

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Keeping in mind that everything is designed for your comfort and great time, especially in noons and sun set periods the lines for food are getting longer and longer. (Last year we have waited approximately 2 hours for reaching to the restroom) Take advantage of the non-rush hours, and if you had to wait in the line, just lose yourself to music. Time will fly and you’ll reach your destination eventually.

Her şey sizin konforunuz ve keyifli zaman geçirmeniz için tasarlanmış olsa da, özellikle öğle saatlerinde ve hava kararmaya yaklaşırken yemek standlarının önünde uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz. Geçen sene festivalde tuvalet alanları yeterli olmamış olacak ki, 2 saate yakın tuvalet sırası beklemiştik. Boş anları yakalayın, fırsatları kollayın. Sıra beklemek zorunda kalırsanız da müziğin keyfini çıkarın, zaman zaten akar geçiyor. 

5-Art @ #Lollapalooza!  /  Sanat #lollapalooza’da!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

By not only being a music festival, Lollapalooza is also a platform where modern art works are enriched with attendants. Take a look at our snapshot above! (Mural art by Yvette Vexta.)

Sadece bir müzik festivali olmakla kalmayan Lollapalooza, aynı zamanda modern sanat çalışmalarının da festival katılımcılarıyla zenginleştiği bir platform. Yukarıda bizim gözümüzden Yvette Vexta’nın müthiş eserine göz atabilirsiniz.

6-Experience new tastes!  /  Farklı lezzetleri deneyimleyin!

SAM_6747.JPG

You might think what to eat at a festival, but if you ask us abroad festivals are great places to experience new tastes. Rather than dumping to the pizza or hamburger stands, try your chances with the local choices. Last year we had the opportunity to taste #muffless which reminds us good memories.

Festivalde ne yenir ki diye düşünebilirsiniz ama bizce ülkemiz sınırları dışında gerçekleşen bu tür etkinlikler de yeni lezzetler denemek için bir fırsat. Pizza, hamburger gibi klasik seçeneklerdense festivalin düzenlendiği şehre ait tatları deneyimleyin. Geçen sene Lolla’da tanıştığımız #muffles’ın tadı hala damağımızda!

7-If only we have these festival rules in Turkey… /  Keşke Türkiye’de de olsa diyeceğimiz festival kuralları:

In a hot Lolla day, you grabbed yourself an ice cold drink. You will be charged 1 Euro extra for the drink and will be given a stamp. After finishing your drink if you return your glass with the stamp given, your extra 1 Euro will be paid back. This is a brilliant execution for keeping the festival area safe and recycling!

Sıcacık Lolla havasında buz gibi bir içecek aldınız. Sizden içeceğin ücretine ek olarak 1Euro daha isteniyor ve bir pul veriliyor; siz içeceğinizi bitirdiğinizde plastik bardağı bara verirken 1 Euro’nuzu iade ediyorlar. Festival alanının kirlenmemesi ve geri dönüşümün sağlanması için yapılan bu uygulama gayet başarılı bir şekilde işliyor!

8-Take lots of pics and share your experience!  /  Bol bol fotoğraf çekin ve bu mükemmel deneyimi sevdiklerinizle paylaşın!

IMG_6296.JPG

You can find any colour in Lollapalooza, it’s possible to multiply your memories and meet new people, so immortalize every moment of you!

Lollapalooza’da her renge rastlamak, güzel anılar biriktirmek, yeni insanlar ile tanışmak mümkün; her anınızı ölümsüzleştirin.

9-At the end of the day, this is “the” festival and you are the one who will enjoy it! Oh, and make sure that your festival style is on point! /  Günün sonunda bu harika festivalin keyfini çıkartmaya bakın ve festival stilinizin dikkatleri çekeceğine emin olun!

SAM_6626.JPG

SAM_6431.JPG

This year’s line up is below, looks very promising already! We are very excited!

Aşağıda line-up’ını bulacağınız bu festivalin tadını çıkarmaya bakın. Ne olursa olsun müziğe doyacaksınız! Biz çok heyecanlıyız, ya siz? 🙂

Ekran Resmi 2016-05-22 13.29.13

2016 için yurtdışı planınız yok mu? Sorun yok! Türkiye’de de birbirinden iyi festivaller sizi bekliyor olacak. İşte birkaç festival önerisi:

Parkfest’16

Azealia Banks, Riff Cohen, Jain, Hey Douglas, Gökçe Kılınçer gibi isimlerin sahne alacağı bu açık hava festivali 15 Mayıs’ta Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek.

Chill-out Festival’16

Müzikseverlere yılın en mutlu hafta sonunu yaşatmak için, 28-29 Mayıs tarihlerinde Life Park’ta gerçekleşecek festival, ziyaretçilerine sadece mutlu bir haftasonu değil, aynı zamanda yeryüzünde bir cennet vadediyor…

Babylon Soundgarden’16

4 Haziran’da Babylon Kilyos’ta gerçekleşecek festivalde Milky Chance, biletleri yok satan Oscar and the Wolf ve Jamie Woon gibi isimler sizi bekliyor olacak!

One Love Festival’16

17 Temmuz’da 15.si düzenlenecek One Love Festival’in line-up’ı açıklandı. Parkorman’da gerçekleşecek festival, Two Door Cinema Club, SBTRKT, Django Django, Balthazar, Arthur Beatrice, HVOB, Sofi Tukker, Klangkarussell (DJ Set), Butch, Ben Pearce, Kalben ve daha nice ismin performansına sahne olacak. Heyecanla bekliyoruz!

Masstival

Masstival oldukça iddialı bir isimle geri dönüyor; Sia. 8 Ağustos’ta Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek festivalde sahne alacak diğer isimler ise Selah Sue, Oh Land, Güliz Ayla, Fallulah, Melis Danişmend.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s