Cinque Terre, Cinque Terre, Travel
Leave a Comment

Italy: Cinque Terre, Liguria

Imagine a tremendous view which is formed at Tiren, one of the arms of the Mediterrean Sea, by the houses coming together that are not very attractive when you think seperately. Even this piece of world is very distant from the city and lacking in a lot of opportunuties, think of a place which gives you a feeling of getting lost in the blue of the sea’s and stimulates happiness and peace inside out. Cinque Terre is exactly the place for these.


Ayrı ayrı düşünüldüğünde belki de göze batacak bir sürü evin bir araya gelip, Akdeniz’in bir kolu olan Tiren ile buluşarak eşsiz bir manzara oluşturduğunu düşünün. Şehirden ve birçok olanaktan oldukça uzakta da olsa insanda yalnızca denizin maviliklerinde kaybolma isteği uyandıran, mutluluk ve huzur kaynağı bir yer hayal edin. İşte Cinque Terre tam da böyle bir yer.

Formed by the composition of 5 villages; Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola and Riomaggiore, Cinque Terre locates in the Liguria region of Italy, just next to La Spezia. It’s story bases on even before 15th century; it was conquered firstly by tribes coming from northern Europe, and then by Bizanthians and Lombards. After 15th century, it’s popularity raised even more, and because of being in a very strategical location, the conquers continued by various emperors. After Vara Valley’s inhibitant’ located and changed the view of the region, Cinque Terre become a peaceful environment instead of a dangerous area. Being present in the UNESCO World Treasure list since 1997, Cinque Terre is a place where you may find unique beauty, and have the chance to cool down, find peace. If you are planning to visit this region, keep the expectations lower, fuel up the happiness.

Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore isimli 5 köyden oluşan Cinque Terre, İtalya’nın Liguria bölgesinde, La Spezia’nın hemen yanı başında bulunuyor. 15. yüzyıldan öncesine dayanan bir hikayesi var; önce Avrupa’nun kuzeyinden gelen kabileler tarafından sonra da Bizans ve Lombard tarafından kuşatılıyor. 15. yüzyıldan sonra popülaritesi daha da artıyor ve Akdeniz’de o kadar stratejik bir konumda bulunuyor ki yüzyıllar boyunca farklı imparatorlukların kuşatmaları sürüyor. Cinque Terre, Vara Vadisi sakinlerinin buraya yerleşmeleri ve bölgenin çehresini tamamen değiştirmeleri ile tehlikeli bir bölgeden huzurlu bir yere dönüşüyor. 97’den bu yana Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Cinque Terre, gerçekten eşsiz bir güzelliğe sahip ve tam kafa dinlemelik, her şeyden uzaklaşıp huzur bulmalık bir yer. Bu bölgeye bir seyahat planınız varsa beklentileri yüksek tutmadan, mutluluk bulmak için gelin. 🙂

How to Go? / Nasıl gidilir?


You can reach Cinque Terre by sea and by land.
A majority of trains traveling in the Genoa – La Spezia line visit the villages; you can reach the villages both ways from Genoa and from La Spezia. Also you may find the train schedule and purchase your tickets from here .

Considering village’s locations, travelling by car is not the best option; if you are road trippin’ you can drop your car at Genoa, La Spezia or Pisa and proceed your journey by train.

As a last point, there are ferries available from La Spezia and Portovenere that will take you to the villages; even they are a little bit more expensive than the train, considering the view that you’ll experience, it might be the best way to travel. 🙂 In here you may find the related information.

It is very popular the travel between the villages by foot; some of the villages are pretty close to each other and easy to walk, in contrast some roads between some villages are much hard to walk. (As of March 2014, coastal walks are closed; you can walk the alternative routes or continue by train.) If you are not a fan of walking, purchase a train ticket that covers all the villages within six hour period, costing only €4.

Cinque Terre’ye denizden ve karadan ulaşabilirsiniz. 

Genova – La Spezia güzergahındaki trenlerin büyük bir kısmı köylere de uğruyor; eğer Genova’daysanız La Spezia yönündeki, La Spezia’daysanız da Genova yönündeki trenleri inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda buradan tren saatlerine bakabilir ve biletinizi satın alabilirsiniz. 
 
Köylerin konumları düşünüldüğünde araba ile seyahat etmek çok da mantıklı olmayacağından; eğer roadtrip yapıyorsanız, arabanızı Genova, La Spezia veya Pisa’da bırakıp yolunuza trenle devam edebilirsiniz. 
 
Son olarak Nisan başından Ekim sonuna kadar La Spezia ve Portovenere’den köylere giden feribotlar mevcut; trene göre biraz daha pahalı olsa da manzara göz önüne alındığında en iyi seçenek. 🙂 Gerekli bilgiyi bu siteden edinebilirsiniz.
 
Köyler arasında yürümek oldukça popüler; bazı köyler birbirine çok yakın ve aralarındaki yolu yürümek kolayken bazı yollar da bir o kadar zor. (Mart 2014’ten itibaren bu yollar tadilat dolayı ile kapatıldı; alternatif yolları seçebilir ya da treni tercih edebilirsiniz.) Bu yüzden yürüme taraftarı değilseniz, yalnızca köyleri kapsayan 6 saat süreli €4’luk biletlerden alıp keşfinize başlayabilirsiniz. Bileti alırken tren saatlerini içeren programı almayı da unutmayın. 

My Recommendation / Benim önerim

 

Put your headphones on and let Klingande – Jubel accompany you. Start your exploration from Riomaggiore. The train journey that you’ll start after breakfast may make you hungry so by the time you arrive to this cute village you can try Mamma Mia’s Nutella Focaccia or Siamo Fritti’s fried seafood as a snack.

When you arrive to Manarola, proceed to right way from the train station and grab your ice cream from 5 Terre Gelateria Creperia that is located in  Antonio Discovolo street to make your way to the beach. This place has the best ice cream in all 5 villages; melon, pistachio, mascarpone and white chocolate flavored ice creams are absolutely worth trying. After enjoying you ice cream with the sea view now your are ready for Corniglia.

Corniglia is differing from other villages by it’s location, it’s located on a hill and have no relationship with sea. After dropping yourself out of the train, you can either take the bus or take 365 stairs (each stair represents a day in a year) to reach the village. If you are one of those walkers like me, there is a tremendous view waiting for you at the top. In this village, you can leave your exhaust, by enjoying a white wine at Nunzio located in the square, have a snack with their delicious chips and olives and chat with your friends.

Our 4th destination is Vernazza, the absolutely eligible place for you to photograph the harmony of the boats and the umbrellas with various colours. You can spend your time watching the view from the rocks, after resting a little bit you may proceed to your final destination, Monterosso.

The biggest village Monterosso splits in to two parts; the new part includes the hotels and beaches, therefore the old part is full of houses that has the Cinque Terre soul and restaurants. You can turn left from the train station and proceed to the old district, have a delicious meal and end up your day at the beach. Also you can buy Limoncello which is special for this place.

If you are planning to stay at Cinque Terre; keep in mind that there are limited number of hotels present in the villages except Monterosso, and even in Monterosso the reservations should be booked pretty earlier than the travel date.

Kulaklığınızı takın ve Klingande – Jubel‘in size eşlik etmesine izin verin. Keşfinize Riomaggiore’den başlayın. Kahvaltı ardından başlayacağınız tren yolculuğu sizi biraz acıktıracak, o yüzden, hazır bu tatlı köye gelmişken Mamma Mia‘nın Nutella’lı focacciasını ya da Siamo Fritti’nin atıştırmalık kızarmış deniz ürünlerini deneyin. Aynı zamanda eğer dalışa meraklı iseniz Riomaggiore sizin için doğru adres.
Manarola’ya vardığınızda tren istasyonu çıkışından sağa yönelin ve Antonio Discovolo sokağındaki 5 Terre Gelateria Creperia’dan dondurmanızı alıp sahil kenarına yola koyulun. Burası beş köyün en iyi dondurmasına sahip; kavunlu, tuzlu fıstıklı, mascarponeli ve beyaz çikolatalı dondurmaları ise kesinlikle denemeye değer. Deniz manzarası eşliğinde dondurmanızın keyfini çıkardıktan sonra artık Corniglia için hazırsınız.
 
Corniglia diğer köylerden farklı olarak bir tepede yer alıyor ve denize kıyısı yok. Trenden indikten sonra isterseniz otobüs ile isterseniz de 365 basamak (yılın her bir günü için bir basamak) çıkarak köye ulaşabilirsiniz. Benim gibi merdivenleri tercih edenlerdenseniz zirvede sizi harika bir manzara bekliyor. Bu köyde yorgunluğunuzu, meydanda bulunan Nunzio’da yöreye özgü beyaz şarap içerek ve ikramları olan cips ve lezzetli zeytinleri yiyerek, arkadaşlarınızla sohbet ederek atın.
4. durağımız Vernazza, deniz kenarındaki kayıkların ve rengarenk şemsiyelerin uyumunu fotoğraflayabileceğiniz yegane yer; kayalıklarda manzarayı izleyerek biraz zaman geçirip, dinlendikten sonra son durak olan Monterosso’ya devam edebilirsiniz. 
 
En büyük köy olan Monterosso yeni ve eski bölüm olarak ikiye ayrılıyor; oteller ve plajlar yeni bölümdeyken Cinque Terre’nin ruhunu taşıyan evler ve restoranlar da eski bölümde yer alıyor. Tren istasyonundan çıkıp sola devam ederek eski bölüme yönelebilir, lezzetli bir yemekten sonra gününüzü denize girerek sonlandırabilirsiniz. Aynı zamanda yöreye özel Limoncello’lardan da satın alabilirsiniz.
 

Cinque Terre’de kalmayı düşünüyorsanız; Monterosso haricindeki köylerde çok da fazla otel olanağı olmadığını, Monterosso’da dahi rezervasyonların oldukça önceden yapılması gerektiğini aklınızda bulundurun.

What to wear? / Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 

Cinque Terre
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s