Dubai, Travel
Leave a Comment

UAE: Desert Safari, Dubai

Fed up with cold weather going on? We thought that you’ve been missing hot and sunny days therefore wanted to publish a warm safari article from the warm Dubai. Hope you’ll enjoy it.

Soğuklardan bıktınız değil mi, biz de öyle! Güneşli günleri özlediğinizi düşünerek, sıcacık Dubai’den sıcacık bir safari yazısı paylaşmak istedik. Keyifli okumalar. 🙂

The desert safari tour experience is located 60 km away from the Dubai, at Murquab. (Not even mentioning that it is on the top of to-do list when you are once in Dubai.) Since these desert safari tours are very well known and preferred by the visitors, there is a plenty of tour companies that are available at your service. We, as Chasing Wonders team, made our safari happen at collaboration with Platinium Heritage Tours (who won the Tripadvisors.com’s safari awards now for 4 years in-a-row and also recommended by the locals in Dubai). In the way back home, there was this great happiness after the service they supplied to us, which is a solid proof to their title-winning approach to desert safaris.

Dubai’ye geldiğinizde mutlaka deneyimlemeniz gereken şeylerin başında gelen çöl safarileri, genellikle şehrin yaklaşık 60 km uzağındaki Murquab isimli bölgede yapılıyor. Çöl safarileri, bölgenin turizminde en çok tercih edilen aktivitelerden birisi olduğundan ötürü, bu alanda hizmet veren çok sayıda tur şirketi ile karşılaşmanız mümkün. Biz kendi safarimiz için Tripadvisor tarafından arka arkaya 4 yıldır (2012-2015) şehrin en iyi safari tur şirketi seçilen ve bize şehrin lokalleri tarafından da önerilen Platinium Heritage ile iletişime geçtik. Verilen hizmet ve otelinize dönerken yüzünüzde bıraktıkları tebessüm bu ünvanı neden hak ettiklerini açıklar nitelikteydi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Let’s learn about the process more now…

They have a fair user-friendly website where you can choose different tour packages online. You can start with choosing a theme between two differing main themes. First word of the company Platinum tours are offering an experience with air conditioned and pretty comfortable vehicles, where Heritage tours are more likely to be old-school with the 80’s safari vehicles that satisfy the wildlife-lovers’ tour demands. (We chose a Platinum tour since the temperature was pretty high in this season, you can find the pictures of the vehicles below. :))

Gelelim sürece…

İnternet siteleri oldukça user-friendly ve istediğiniz paketleri online olarak seçebiliyorsunuz. 2 adet ana temadan birini seçerek başlıyorsunuz. Şirketin isminin ilk kelimesi olan Platinum programlar, klimalı ve son derece konforlu off-road araçlar ile bu tecrübeyi yaşamanıza olanak sağlıyor. İkinci tema olan Heritage ise 80’lerden günümüze kullanılan old-school safari araçlarını içeriyor, eğer doğayla tam anlamıyla bütünleşmek istiyorsanız bu tema size daha samimi gelecek ve sizi daha çok mutlu edecektir. (Biz hava sıcaklıklarının artmaya başladığı bir dönemde Dubai’de bulunduğumuz için Platinum bir programı seçtik, araçlarımızın fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz. 🙂 )

SAMSUNG CAMERA PICTURES

After making your decisions on the main theme, now it’s time to think about your activity package, the options are too much. You can whether choose a package as we do that includes; a Bedoin Breakfast, Camel Riding and Wildlife Safari or choose a program that includes a lunch or dinner, or even an accommodation package that you can stay the night in the dessert and sleep under the stars.

Ana temaya karar verdikten sonra istediğiniz paketi seçmeye geliyor sıra, seçenekler ise çok fazla. İster bizim seçtiğimiz gibi içerisinde bedevi kahvaltısı, develerle çölde gezi ve safarinin dahil olduğu Bedouin Breakfast & Wildlife Drive’ı seçebilir; ister öğlen veya akşam yemeklerinin dahil olduğu farklı programlara göz atabilir, isterseniz de tam anlamıyla yıldızların altında uyuyabileceğiniz konaklamalı programları tercih edebilirsiniz.

After the reservation you will receive a confirmation mail. Until the day before safari you will be informed about the agenda of the safari by e-mail, telephone and a letter that will be sent to your hotel’s reception. This was very important for us and we appreciated their approach of leaving no question marks in customer’s mind by regularly informing them about every step of the agenda.

Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra onay mailini alacaksınız. Safari gününüzden bir gün öncesine kadar programın akışı ve diğer detaylar size e-mail, telefona bilgilendirme mesajı ve kaldığınız otelin resepsiyonuna mektup olarak iletilecek. Bizi en çok etkileyen kısım da bu oldu; müşterilerinin akıllarında soru işareti bırakmadan düzenli şekilde bilgi akışını sağlamaları çok hoşumuza gitti. 🙂

As a pre-trip information about safari, especially if you are planning to go to desert in winter and spring keep in mind that you have to wear thick clothes, at least secure yourself by having couple of cloth layers; since you are going through desert climate early mornings or late nights can get instantly cold. Also don’t forget to bring your hat with you.

Safari ile ilgili önceden bilmeniz gereken en önemli şey, özellikle kış ve ilkbahar mevsiminde gidiyorsanız ince giyinmemeniz, en azından ince birkaç kıyafeti kat kat giyerek kendinizi koruma altına almanız; zira vakit geçireceğiniz bölgede çöl iklimi olduğu için sabah çok erken saatlerde veya akşam gerçekleşecek bir turda havanın aniden soğuyabildiğine şahit olacaksınız. Buna ek olarak yanınıza şapkanızı da almayı unutmayın.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

When the safari day comes, you will be taken from your hotel at the estimated time that you’ve informed about before, by your tour guide. After that your 40 min journey to Murquab starts. On the way home you can see the university region of Dubai, the biggest rugby field of the city and the Skydive Dubai. (You’ll know this place already if you are an extreme sports fan.) Through Murquab intersection you’ll notice the changing flora and you’ll find yourself in the middle of desert. When the time comes for meeting the sands, while your tour guide is preparing the tires for sand tracks, you can use this opportunity to take some great pictures of the desert.

Safari günü geldiğinde, size önceden belirtilen saatte, tur rehberiniz tarafından otelinizin önünden alınacaksınız. Sonra yaklaşık 40 dakika sürecek olan yolculuğunuz başlayacak. Yolda Dubai’nin üniversite bölgesinin, en büyük rugby stadının ve ekstrem spor sevenlerin zaten bildiği Skydive Dubai’nin önünden geçiyor olacaksınız. Murquab kavşağına geldiğinizde ise birden değişen bitki örtüsü ile birlikte kendinizi çölün ortasında bulacaksınız. Yoldan çıkıp kumlarla buluşma zamanı geldiğinde, tur rehberiniz aracın lastiklerini kuma uygun bir basınca getirirken siz de araçtan inip harika fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz. 🙂

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Passing through sand hills, you will be taken to your tour company’s basecamp, after that your journey will derived in the way of your program; you can fnd yourself on a camel, or off-roading though sand hills, or standing in front of a gazelle that is only 30 cm. away from you. Whatever package you’re going with, a great experience awaits. Hoping you a great journey, in hot sands with fast vehicles inside the wildlife; don’t forget to share your comments and experiences with us!:)

Kum tepelerini aşarak tur şirketinizin kampına götürüleceksiniz, bundan sonrası hangi programı seçtiğiniz ile ilgili olarak değişkenlik göstermekte; kendinizi develerin üzerinde, kum tepelerinden kum tepelerine off-road yaparken veya bir ceylana 30 m. uzaktan hayranlık içerisinde bakıyorken bulmanız mümkün. Hangi programı seçerseniz seçin güzel bir deneyim sizi bekliyor!

Kızgın kumlarda, hızlı araçlarla ve doğal hayatla başbaşa güzel keşifler yapacağınız bir gezi olması dileğiyle; yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s