Great Taste, Istanbul
Leave a Comment

Free the Chicken on Valentine’s Day

First of all, a little disclosure: Since last year, our experiences and what we’ve heard from our friends told us one common thing. That is, the food and service of the restaurant is mediocre contrary to what has been expected.  After experiencing two discontent visits, we set our mind on not going to Jamie’s Italian again…Until Zomato invited us to an amazing event.  We want to thank the Zomato and Jamie’s Italian staff and would like to talk about this young and dynamic group of people who repaired the bad reputation and told us about the transformation of the restaurant.

Her şeyden önce şunu belirtmek istiyoruz; geçtiğimiz yıldan bu yana Jamie’s Italian ile ilgili hem kendi tecrübelerimizin hem de çevremizden duyduklarımızın ortak noktası; beklentilerin aksine restoranın yemeklerinin ve servisinin vasat olduğuydu. İki kez yolunu tuttuğumuz Jamie’s Italian‘dan mutsuz ayrılınca tekrar bu restorana gitmemeyi aklımıza koymuştuk, ta ki Zomato bizi çok güzel bir etkinliğe davet edene kadar. Zomato ve Jamie’s Italian ekibine teşekkür ederek, kısaca, restoranın değişiminden ve aklımızdaki kötü imajı silip yerine çok güzel bir bakış açışı getiren genç, dinamik ekipten söz edelim. 🙂

SAMSUNG CAMERA PICTURES

We knocked on the restaurant’s door on a cold Saturday, at about 10 am. We were greeted by the Operational Manager Volkan Açıl – who was transferred from Zuma – and Efe Anıl Çetin – who is a very talented young chef worked in Limonata and Ulus29.  Before going into the kitchen, we had a chance to have a long chat with them.  This not only changed our view towards the restaurant, but also towards food service industry.

Soğuk bir cumartesi sabahı saat 10’da kapılarını çaldığımız restoranda bizi Jamie’s Italian’ın Zuma’dan transfer edilen Operasyon Direktörü Volkan Açıl ve Limonata, Ulus29 gibi birçok popüler mekanda çalışmış yetenekli genç şef Efe Anıl Çetin karşıladı. Mutfağa girmeden önce de kendileri ile uzun ve keyifli bir sohbet ettik. Bu sohbet sadece restoranta bakış açımızı değil, yemek endüstrisine bakış açımızı da değiştirdi. 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Taking its name from the famous chef Jamie Oliver, this restaurant’s goal is to inspire people to gain healthier eating habits. Jamie’s Italian is a casual dining restaurant. Every ingredient is high quality and  natural, coming from all over Anatolia after strict controls and enters into the kitchen.  Free chickens – as they call it – is even very important today, when the concept of eating healthy is being appreciated. This is why we start questioning what do restaurants actually serve when they claim that every ingredient is “organic or natural”.

Jamie Oliver isimli ünlü aşçıdan adını alan bu restoranda aslında amaç, Jamie Oliver’ın da en büyük hedeflerinden birisi olan sağlık algısını ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığını insanlara aşılamak. Casual dining statüsündeki Jamie’s Italian‘da kullanılan her malzeme tamamen yüksek standartlarda; etten domatese her malzeme, Anadolu’nun sıkı kontrollerden geçen ve en doğal üretim yapan noktalarından temin ediliyor ve mutfağa giriyor. (Kendi deyimleri ile özgür tavuklar) Sadece bu bile sağlıklı beslenme algısının değer kazandığı şu günlerde çok önemli, çünkü bir kez daha ne yediğimizi ve “organik” ya da “doğal” kelimeleri kullanan restoranın gerçekten ne sunduklarını sorgulamamıza neden oluyor. 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Everything is changed in the restaurant: the staff, menu, energy… We felt like we are in a different restaurant. Menu corresponds more to Turkish taste.  The staff is very dynamic and smiling. They make a great and reasonable effort to change people’s views on last year.  This synergy and warmth reflect to the restaurant and customers.  With Volkan, Efe and Bülent in charge, they do not only prepare and serve the healthiest food, but only add “love” to their food.

Restoranda her şey değişmiş; ekip, menü, duruş, enerji… Kendimizi farklı bir restorana girmiş gibi hissettik. Menü, Türk damak tadına çok daha uygun hale getirilmiş. Ekip ise son derece dinamik; yüzler gülüyor ve geçen senenin kötü algısını yıkmak için büyük ve haklı çaba sarf ediliyor. Bu sinerji ve sıcaklık restorana da, müşterilere de yansıyor. Volkan Bey, Efe Şef’ ve Bülent Bey’in liderliğinde sadece en sağlıklı yemekleri sunmak ve servis etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda yemeklerine, kendi deyimleri ile, “aşk” katıyorlar.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Now for the entertaining part…We experienced the change in Jamie’s Italian first hand. We entered their kitchen, saw where they kept the ingredients, how they wash the herbs, and every little detail. And with the help oh the chefs, we prepared different meals from the menu.  We made a Valentine’s Day-special “Love Menu” -the price will be 100 TL- and our own pizzas.  Then we tasted the Love Menu. It was very tasty with chestnut soup and organic chicken.  Especially the chestnut soup, seaside risotto and frangipane tart was over the top.  This menu is going to be served during the Valentine Day’s week. So if you want to surprise your valentine, spoil yourself or want to change your mind about this restaurant, do not forget to taste this price/performance-wise unique menu. 🙂

Son olarak da keyifli etkinlikten bahsetmek gerekirse; Jamie’s Italian’ın değişimine birebir şahit olmak için öncelikle mutfağa girdik, malzemelerin nerede tutulduğundan yeşillerin nasıl yıkandığına kadar her detayı görme fırsatını yakaladık ve şeflerin önderliğinde menüden farklı tarifler hazırladık. Sevgililer günü için hazırlanan ve fiyatı 100 TL olacak “Love Menu” tariflerini ve kendi pizzalarımızı yaptık. Daha sonra da Love Menu’yü tattık. Kestane çorbası, kağıtta tavuk gibi lezzetlerin olduğu menü şahaneydi. Özellikle kestane çorbası, küçük deniz ürünlü risotto ve frangipane tart muhteşemdi. Bu menü 14 Şubat haftası boyunca sizi bekliyor olacak; sevgilinize güzel bir sürpriz yapmak, kendinizi şımartmak ya da restoranla ilgili fikirlerinizi değiştirmek için fiyat/performans açısından ender rastlanacak bu özel menüyü tatmayı unutmayın. 🙂

SAMSUNG CAMERA PICTURES

What do you think about Jamie’s Italian? Do share!  Bon appétit. 🙂

Siz Jamie’s Italian hakkında ne düşüyorsunuz, bizimle paylaşın! Afiyet olsun. 🙂

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s