Heidelberg, Travel, Travelers Corner, Travelers Corner
Comment 1

Germany: Christmas Markets, Heidelberg


Footsteps of 2015 can be hard by now. However, like many countries in Europe, Germany was also in the Christmas mood at the beginning of October.  Everyone was thinking about “Isn’t it too soon?”, but hello, Christmas is next week. 🙂

Probably the most joyful thing about Christmas time in Germany is Christmas markets! They start at the end of November every year until couple days before Christmas. They are my favorite! Reason to that is, you can feel the Christmas spirit exactly only in these markets besides being home with the family. Everywhere is full of lights and decorations, there are huge Christmas trees in every corner, little wooden cabins that sell chocolate, glühwein, crepes, sausages and lots of other things… All of these things are common in whole of the Germany in Christmas time, but since I am in Heidelberg, I have analyzed Heidelberger Christmas market a bit more for you.

2015’in ayak sesleri duyulmaya başladı ve daha ilk stepten yani Ekim sonundan itibaren Almanya da bir çok Avrupa şehri gibi o Noel ve yılbaşı havasına girdi. Çok erken daha iki ay var diye düşünürken işte Noel geldi bile. 🙂
.

Yılın bu zamanının tartışmasız en keyifli şeyi ise Noel marketleri Almanya’da! Kasım sonunda başlayıp Noel’den birkaç gün önce biten bu marketler benim favorim, aile ve ev dışında tam anlamıyla Noel ruhunu hissettiğiniz tek yer. Çünkü her yer ışıl ışıl; kocaman süslü çam ağaçları; çikolata, glühwein, krep, sosis ve bir sürü şey daha satan minik ahşap dükkanlar… Bunların çoğu Almanya’da nereye giderseniz gidin görebileceğiniz şeyler, fakat sizler için ben Heidelberg’in derinlerine indim biraz daha.

 

How to go? / Nasıl gidilir?

Like in all other German cities, Heidelberger Christmas market is also at the big squares at the old city center – Altstadt. Generally the name of the square is “Marktplatz” or another name with the end of “-platz” which means ‘square’. In Heidelberg the whole market is divided into big squares of the Altstadt. It starts from the beginning of the center which is Bismarckplatz and continues till the end which is Karslplatz, the square which has an amazing view of the Heidelberg Castle. But the most beautiful parts are in the middle, in Universitætsplatz and Marktsplatz. 
.

In a really small city like Heidelberg, transportation is super easy! So wherever you are there is definitely several of trams or buses that go to the Bismarckplatz, because it is the middle square which every transportation vehicle goes. You need to get Bismarckplatz by one of them, and then you can walk above the main avenue of Heidelberg, Hauptstraße. It is the most famous and crowded avenue, also 1.5 km long pedestrianized shopping street. As you walk, you can easily see Christmas markets in different squares.

Heidelberg gibi minik bir şehirde marketlere ulaşım çok kolay. Bulunduğunuz yerden Bismarckplatz’a giden birçok tramvay veya otobüsten herhangi birine atlayıp Bismarckplatz’a ulaşmanız yeterli. Sonra buranın en işlek ve ünlü caddesi olan Hauptstraße boyunca yürümeniz gerekiyor, aynı zamanda sadece yayalara açık olan 1,5 km uzunluğundaki bir alışveriş caddesi burası. Bu yol üzerinde yürüyerek her meydan üzerindeki Noel marketlere kolayca ulaşabilirsiniz. 
 .

Genelde tüm şehirlerde olduğu gibi Heidelberg’de de şehrin büyük meydanlarına kuruluyor bu market; genelde adı “Marktplatz” olan ya da sonu “-platz” ile biten meydanlar olarak da düşünebilirsiniz. Burada da eski şehir merkezinin -Altstadt- başı olan Bismarckplatz’da başlayıp bitiminde sizi karşılayacak harika Heidelberg Kalesi manzarasına sahip Karlsplatz’da bitiyor. En Güzel ve canlı noktaları ise en orta noktası olan ve üniversitenin yanında bulunan Universitätsplatz ile biraz ilerisindeki Marktsplatz.

What to eat? / Ne yenir? 

 

.

The most famous traditional thing is ‘Bratwurst’. They are delicious grilled German style pork sausages. For people who don’t eat pork there can be veal options too, you need to ask to the seller. Classical way is putting those huge grilled sausages into little German breads called ‘brötchen’ and serving it with the sauce you want.

If you are not that much of a meat lover, there are still other traditional German meals in the Christmas markets like Sauerkraut (means sour cabbages) with pasta-type pastry called Knödel. If you say “I want to eat something really vegan!”, try fried potato mash (yes, fried potato mash!) with apple puree.
 .
If you want to taste something sweet there are also so many options! For example there are crepes and waffles served with Nutella to honey or you can go and taste those delicious German bakeries with Lebkuchen, Magenbrot, Berliner and lots of others. One of the most famous ones is almonds fried with sugar. And of course there are sooooo many chocolates!

You can pick one or just try everything! Isn’t it just delicious?! 🙂

En ünlü Alman geleneksel yemeği Bratwurst’u tatmalısınız. Uyarımı ekleyeyim: domuz etinden yapılıyor. Ancak bazı Noel marketlerinde dana etinden yapılanı da bulunuyor, satıcıya sormanız gerek. Kızartılmış sosis ‘brötchen’ denilen küçük Alman ekmeklerinin içine konuyor ve istediğiniz gibi soslanıp veriliyor.

Pek etçil bir insan değilim diyorsanız yine Almanya’ya özgü olan Sauerkraut’u (turşulanmış lahana) deneyebilirsiniz, genelde Knödel denilen makarnaya benzer bir hamur işi ile servis ediliyor. Ben tam vegan takılmak istiyorum diyorsanız da elma püresi ile servis edilen kızartılmış patates püresini -evet, kızartılmış püre-tadabilirsiniz. Tahmininizden daha çok seveceksiniz. 🙂

Tatlı istiyorsa eğer canınız; Nutellalısından ballısına birçok çeşit krep ve waffle bulmanız mümkün. 🙂 Lebkuchen, Magenbrot, Berliner ve diğer mükemmel Alman tatlılarının da tadına bakabilirsiniz. Bir de şekerle kaplamalı bademler var ki; bunları her yerde görecek ve denemek isteyeceksiniz! Hem Noel ruhuna çok uygunlar hem de çok lezzetliler. Ve, tabii ki çeşit çeşit çikolata!

Bu lezzetlerden ister tek bir tanesini tadabilir ister hepsini deneyebilirsiniz! Çok lezzetli değil mi?! 🙂

What to drink? / Ne içilir?

 

Christmas market means Glühwein in Germany! It’s a kind of sweet hot wine. Normally you can find this type of wine only in Christmas time but there are also bottled ones available in some supermarkets. You can also try hot chocolate and hot apple juice with different liquor shots in them. Then there is egg liquor which has egg yolk, honey, sugar and alcohol in it. Warning, it is really strong! If you are not really into alcohol there is alcohol free Glühwein called as ‘Kinderpunsch’ which means ‘children liquor’, yet so many adults drink it too, so don’t you worry! 🙂 You can also find alcohol free hot chocolate, hot apple juice, and of course tea sorts and coffee all the time!
 .

Every Christmas market has its own drinking cup and every year there is a different one. You can buy them as a souvenir if you pay their deposit.

But the most important thing, when you do all of these make sure that you enjoy and have fun there! It is the most colorful time in Germany. If you are in Heidelberg also enjoy the old city, castle view from the Karlsplatz and see the colorful, small back streets with full of interesting old shops which offers vintage photos/frames, clothes, design materials and of course German bakery!
 .
Noel marketi Almanya’da Glühwein demek! Sıcak, tatlı bir şarap kendileri ve Noel marketinde mutlaka tadılması gerekenlerden. Genelde sadece Noel zamanı satılıyor ancak süpermarketlerde şişelenmiş olarak bulmanız da mümkün. Çeşitli likörlerin katılabildiği sıcak çikolata ya da sıcak elma suyu da deneyebilirsiniz. Bir de yumurta likörü var ki bu geleneksel lezzet, Eierpunsch, yumurta sarısı, şeker, bal ve alkolden yapılıyor. Yine uyarımı ekleyeyim tadı çok sert! Alkol içmeyi sevmeyenlerdenseniz, adı her ne kadar ‘çocuk likörü’ -Kinderpunsch- olsa da birçok yetişkinin tercihi olan Glühwein’ın alkolsüz versiyonu tarafınızdan tadılmayı bekliyor. Alkollü versiyonuna kıyasla bu lezzer biraz daha tatlı. Dilerseniz sıcak çikolata, sıcak elma suyu, çay ve kahveyi de markette her daim bulabilirsiniz.
 .

Ayrıca her sene her market o seneye özel bir bardak ile bu içecekleri satıyor, hatıra olarak saklamak isterseniz depozitosunu verip eve götürmeniz mümkün. 🙂

Ama en önemli şey, bunları yaparken zevk aldığınızdan ve eğlendiğinizden emin olun! Almanya’nın bu en renkli zamanının tadını çıkarın, kendinizi bir masalda hissedin ve bol bol hediye alın! Eğer yılın bu zamanında yolunuz Heidelberg’e düşmüşse, eski şehir merkezinin tadını çıkarın, Karlsplatz’daki kale manzarasına doya doya bakın, vintage fotoğraflar/çerçeveler, kıyafet, tasarım materyalleri ve tabii ki Alman pastaları satan bir sürü eski dükkânların olduğu; küçük ve renkli arka sokaklara da mutlaka uğrayın!

What to wear? / Ne giyilir?
.
Even though Heidelberg is one of the warmest cities in Germany, it is still Germany that we are talking about. 🙂 Christmas markets are open 10.00 – 21.00 every day and they are getting crowded generally in the afternoon, after work and school. Also, if you consider of the sundown is at 16.30, it can be very cold. Make sure you to wear shoes to keep your feet warm; definitely take your scarf, gloves and hat with you! Since it is “that” time of the year, don’t forget to add bit of color.
 .

Her ne kadar Heidelberg Almanya’nın en sıcak şehirlerinden biri de olsa yine de Almanya’dan bahsediyoruz. 🙂 Noel marketleri her gün 10-21.00 arası ve genelde öğleden sonra, iş-okul çıkışı rağbet görüyor, güneşin 16.30 gibi battığında hesaba katarsak soğuk olması muhtemel bu eğlenceli marketlerde üşümemek için sıcacık tutan bir çift ayakkabı giymeyi; yanınıza bere, atkı ve eldiveninizi almayı ihmal etmeyin! Yılın bu en renkli ve keyifli zamanında siz de kıyafetlerinizi ya da aksesuarlarınızı renkli seçin. 🙂

Christmas Markets, Heidelberg


Dilşad Dağtekin
Advertisements

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s