Milano, Travel
Leave a Comment

Aperitivo Case, Milan

The word of “aperitivo” is derived from the Latin word “aperire”, meaning “to open”, and it stands for low alcohol beverages that are consumed before dinner. The history of aperitivo starts with Antonio Benedetto Carpano to produce modern Vermut in 1786 and thinking that it would be a more suitable drink for women then wine. This trend became very popular in Italy in 19th century, spread throughout all Europe at the end of the 19th century and then to America. And got its current shape with “happy hour”, the period of time in which Americans serve free/discounted snacks.

Latince “açmak” anlamına gelen aperire’den türeyen ve yemekten önce tüketilen, düşük alkol oranına sahip içkilerin genel adı olan aperitif/ aperitivo ile ilgili bildiğimiz birçok şey, Antonio Benedetto Carpano’nun 1786 yılında -kadınlar için kırmızı şaraptan daha uygun bir içki olacağına inandığı- modern Vermut’u üretmesi ile başlıyor. 19.yy’da kuzey İtalya’da oldukça popüler olan bu trend, 19.yy sonlarında tüm Avrupa’ya ve daha sonra da Amerika’ya yayılıyor ve bugünkü anlamına, Amerikalıların içki yanında ücretsiz/ indirimli atıştırmalıklar servis ettikleri “happy hour” ile kavuşuyor.
 .

Aperitivos might be discovered in Torino, but for sure they took on a different dimension and became a culture in Milan. You encounter many people – people who just got out of work, who want to socialize, or students – in every street on the city, in beautiful places or outside, with drinks on their hands and chatting. 
Brera, Corso Como, Corso Sempione, Navigli and Corso di Porta Ticinese… This time in Chasing Wonders of Great Taste, we explored the lively neighborhoods of the city and lined up our favorite aperitivo locations in Milan. Enjoy reading. 🙂

Aperitif, belki Torino’da keşfedilmiş ama Milano’da çok daha farklı bir hale bürünmüş ve bir kültür haline gelmiş. Öyle ki şehrin her sokağında birbirinden güzel mekanlara ve bu mekanların içerisinde ya da önlerinde (ki genellikle mekan önlerinde ve sokaklarda), ellerinde içecekleri ile sohbet eden kimi işten yeni çıkmış, kimi sosyalleşmek isteyen, kimi öğrenci birçok insana rastlıyorsunuz. 
Brera, Corso Como, Corso Sempione, Navigli ve Corso di Porta Ticinese… Sizin için şehrin hareketli bölgelerinde keşfe çıktık ve Chasing Wonders of Great Taste’te bu kez Milano’daki favori aperitivo mekanlarımızı sıraladık, keyifli okumalar. 🙂

1. StraRipa Art Bar

 


When it comes to aperitivos, there are “too” many good locations in Milan. Cafes and bars in popular neighborhoods are literally racing each other on this issue and the city of Milan has adopted aperitivo as a culture. Therefore, you can find great snack food and drinks in almost any place you enter. Besides, if you want to experience aperitivo just like an Italian, what counts the most are not snacks but the location and the quality of the cocktails. 

What makes StraRipa special and our number 1 are its creativity and difference. Your food is served on a Fiat 500 (<3) and there is also DJ cabin in the car. You can run into a red Vespa on the bar, a red piano and writings with colorful play dough on the walls. In short, you can visit this river facing, cute place just to feel alive!

Konu aperitivo olduğunda, Milano’da gerçekten çok fazla “iyi” mekan bulmak mümkün; gerek popüler bölgelerdeki kafe ve barların bu konuda yarış içerisinde olması gerekse de Milano’nun aperitivoyu bir kültür olarak benimsemesi sebebi ile, girdiğiniz birçok yerin lezzetli atıştırmalıkları, harika içecekleri olabiliyor. Zaten aperitivoyu tam bir İtalyan gibi yaşamak istiyorsanız sizin için atıştırmalıklar değil, lokasyon ve kokteyllerin kalitesi önemli oluyor.

StraRipa’yı özel kılan ve listemizin ilk sırasına taşıyan ise iyi olmasının yanı sıra çok yaratıcı ve farklı olması. Burada yiyecekler bir Fiat 500 (<3) üzerinde size sunuluyor, arabanın içerisinde de bir DJ kabini bulunuyor. Barın üzerinde kırmızı bir Vespa’ya, mekanın içerisinde kırmızı bir piyanoya, duvarlarda rengarenk hamurlarla yazılmış yazılara rastlayabiliyorsunuz. Kısacası kanala bakan bu tatlı mekana kendinizi canlı hissetmek için bile gidebilirsiniz! 🙂

Address: Ripa di Porta Ticinese, 19

 

2. Wasabi Fusion & Restaurant  

 


Of course it is very likely to come across to far eastern culture in Milan, it doesn’t come to you as a shock to see the “sushi” form of the aperitivo. The thing is what kind of aperitivo you want to be served. If you are fed up with the Italian menu and have your aperitivo in a nice and elegant place with quality cocktails, Bento Sushi Bar is the place for you. (2nd pic) 

If a restaurant’s luxury level doesn’t concern you and you just want to eat, Wasabi Fusion is one of the best options in Milan in terms of price/performance, location, taste and varieties. (1st pic) 
.

Tabii ki Milano’da da uzak doğu esintilerine sıkça rastlamak mümkün, dolayısı ile aperitivonun “sushi” halini gördüğünüzde pek de şaşırmıyorsunuz. Fakat burada önemli olan nasıl bir aperitivo yapmak istediğiniz; eğer İtalyan menüsünden sıkılmış hissediyor ama güzel ve şık bir mekanda, kaliteli kokteyller eşliğinde aperitivo yapmak istiyorsanız, seçiminiz Bento Sushi Bar‘dan yana olmalı. (2. fotoğraf)


Eğer restoranın ne kadar lüks olduğu ile ilgilenmiyor ve karnınızı doyurmak istiyorsanız, Wasabi Fusion fiyat/ performans, lokasyon, lezzet ve çeşitlilik göz önüne alındığında Milano’daki en iyi seçeneklerden. (İlk Fotoğraf)


Address 1: Via Solferino, 27
Address 2: Via Ponte Vetero, 28
Bento Sushi Bar Address: Corso Garibaldi, 104

3. Executive Lounge Milano / Fiat 500 Lounge 

 

http://www.executivelounge.it/index.html


As Fiat 500 lovers, we can’t tell you how much we fell in love with this place when we first see it. Executive Lounge has one open and one closed space. As you can see it the picture, you can sit or eat on Fiat 500’s. You have to have a reservation to enter, so if you want to go, make sure you hurry up and don’t forget to tell them where you want to be sitting.
 .
Executive Lounge is located in a relatively quieter place than other cafes and bars in Corso Como. This place has its special cocktails, and a variety of and pretty good aperitivos. You may choose to go here for a special occasion or just make reservations for a date and have a very pleasant evening. If you are looking for a more prominent and luxurious place, you can go towards  10 Corso Como, a highly popular boutique and restaurant on the street with a secret garden.
 .

Fiat 500 seven bizler bu mekanı gördüğümüzde o kadar mutlu olduk ve burayı o kadar sevdik ki anlatamayız; Executive Lounge birisi açık diğeri kapalı iki alandan oluşuyor. Mekanda fotoğrafta olduğu gibi 500’ler üzerinde yemek yiyebiliyor ya da oturabiliyorsunuz. Yalnızca rezervasyon ile girilen bu mekanda eğer bu masalara oturmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız ve rezervasyonda istediğiniz yeri mutlaka belirtmeniz gerekiyor.

Corso Como’da, diğer kafe ve barlara kıyasla daha sakin bir noktada yer alan Executive Lounge’un kendisine özel kokteylleri var, aperitivosu çeşitli ve güzel. Burayı dilerseniz özel bir gün için seçebilir ya da burada bir buluşma için yer ayırtabilir ve keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Eğer Corso Como’da daha göz önünde ve lüks bir mekan tercih etmek istiyorsanız rotanızı oldukça popüler bir butik ve restoran olan, gizli bahçesi ile sokak üzerine ama sakin  10 Corso Como‘ya çevirin.

Address: Via Tocqueville, 3

4. Yguana MilanoWhether act like an Italian and consider aperitivo as “chatting with friends over a drink before dinner”, or just be a tourist or a student and want to fill your stomach. Either way Yguana is the right choice. It is one of the best places for aperitivio in terms of their regularly rotating good food, giant drinks and price/performance.

The only downside of Yguana its popularity, therefore it is usually crowded and hard to find a table. You may find a table easily if you go there when the aperitivo has just started. And if you can’t, then you can give a shot at the “Cheese” right next door.
 .
İster bir İtalyan gibi hareket edin ve aperitivoyu “yemek öncesi arkaşlar ile sohbet ederken bir şeyler içmek” olarak düşünün, isterseniz de turist ya da öğrenci olun ve karınınızı doyurmak isteyin… Hangisini seçerseniz seçin Yguana doğru bir tercih. Sık sık yenilenen, oldukça çeşitli ve güzel yiyecekleri; büyük bardaklarda servis ettikleri içecekleri ile fiyat/ performans açısından en iyi mekanlardan. 

Yguana’nın tek kötü özelliği ise popülaritesi sebebi ile kalabalık olması ve kimi zaman yer bulma zorluğu; eğer aperitivonun yeni başladığı bir zaman diliminde giderseniz daha rahat yer bulabilirsiniz. Yer bulamazsanız ve sıra da varsa, o zaman, hemen yanında bulunan “Cheese”i deneyebilirsiniz. 


Address: Via Papa Gregorio XIV, 16

5. Maya Milano

 


Maya is a popular student location, just like Yguana. And when you look at the photo, we believe that this popularity is self-explanatory. 🙂 You can come across different concepts and foods every day of the week. Therefore, you can choose this place for its good and cheap food.
.
Maya da tıpkı Yguana gibi özellikle öğrenciler arasında popüler mekanlardan; haklı popülerliğinin sebebini ise fotoğraf açıklıyor diye tahmin ediyoruz. 🙂 Haftanın her günü değişik bir konsepte denk gelmek ve farklı yiyecekler bulmak mümkün. Dolayısı ile burası güzel ve ucuz bir yemek yemek isteyenler için uygun. 

Address: Via Ascanio Sforza, 41


 

Bite-size recommendations/ Nokta atışı öneriler

 

  • For those who want have Indian for / Bir gün de hint yemeği olsun diyenler için Bhangra Bar
 • For vegans and vegetarians / Vegan ve Vejeteryanlar için Ghea (rezervasyon gerekli),
 • For”Milanese” chit-chatters on foot and negroni sbagliato lovers / Ayakta sohbet düşkünü “Milanese”ler ve negroni sbagliato severler için Bar Basso
 • For those who want to try out Mozerella Bar / Mozerella Bar da neymiş, bir deneyelim diyenler için Obica
 • For those who want to go hipster, even in aperitivo / Konu aperitivo da olsa hipster tercih yapmak isteyenler için MagVenti, Rita, Rebelot, Sofa Cafe 
 • To enjoy Duomo’s magnificent view / Duomo’nun eşsiz manzarasının keyfini çıkarmak için Il Bar Milano
 • For pastry addicts / Hamur düşkünleri için Princi
 • For those who want to spend one evening in one place / Geceye aynı mekanda devam etmek isteyenler için Lollapaloosa, Bar Martini
 • For fish lovers / Balık aşıkları için da Claudio,
 • For Erasmus students saying “first dinner, then dancing” / Önce yemek sonra dans diyen Erasmus öğrencileri için Old Fashion (A brand new concept on every Wednesday / Çarşamba, her hafta farklı bir konsept)


We are done for this one! Do not forget to write us the places you love, your recommendations and thoughts. 🙂 Bon appetit!

Bizden bu kadar! Sevdiğiniz yerleri, önerilerinizi ve düşüncelerinizi yazmayı unutmayın. 🙂 Afiyet olsun!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s