Istanbul, Music
Leave a Comment

A music genius at Akbank Jazz Festival: Chet Faker


Last night, Istanbul was rocked by the tunes of Akbank Jazz Festival. This time the name on the stage was the world famous alternative & electronic music genius, no one else but Chet Faker.

Dün gece Istanbul, Akbank Caz Festivali’nin notaları ile sallandı. Sahnedeki sanatçı bu sefer dünyaca ünlü alternatif & elektronik müzik dehası Chet Faker’dı.

First of all a few facts to express the demand to this event; tickets were sold out for this concert in few hours, box office made a statement about the possibilty of few more sales sessions. Even the concert venue changed couple of weeks before the show, from Babylon to Volkswagen Arena, due to room constrains because of high demand. The ultimate point was maybe Chet’s words during his performance; he honestly said that he was amazed with the crowd and was expecting an audience of 500 people, not an arena full with more than 6000 people. 🙂 While in Akbank Jazz Festival’s press conference, as a couple who had hard time finding/ buying tickets to the concert, we overheard that concert annoyed fans instead of making them happy. 🙂

Öncelikle bu etkinliğe gösterilen talebi anlatabilmek adına birkaç önemli unsurdan söz edelim; satışa çıkan biletler birkaç saat içerisinde tükendi, Pozitif Live ek satış seansları gerçekleştirebileceklerini dile getirdi. Hatta konserin yapılacağı alan olan Babylon’dan – yoğun bir yer değişim talebi nedeni ve bu konuda imza toplanması ile, vazgeçildi; konser Volkswagen Arena’ya taşındı. Belki de bu konuyu özetleyen en uç gerçek Faker’ın konser esnasında, karşısında 500 kadar bir seyirci bekleyerek Türkiye’de konser vermeyi kabul ettiğini, 6000 kişinin doldurduğu bir arenada ilk defa performans sergileyeceğini söylemesi oldu. 🙂 Akbank Caz Festivali’nin basın toplantısında da Chet Faker konserinin hayranları sevindirmekten çok kızdırdığını, bilet alınamadığı için bir çok hayranın üzgün olduğunu ilk ağızdan dinlemiştik ki biz de bilet alamayan o hayranlardandık. 🙂

Therefore it was an expected consequence; since Chet Faker’s fame is growing day by day between late 90’s and 2000’s generations with his unique voice and lifestyle. Living and producing nothing more than he needs, he was highly recognized by the alternative & electronic music environments.

Aslında bu talep beklenen bir sonuçtu; Chet Faker’ın sesi ve yaşam tarzı ile kazandığı ünü, 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında doğan jenerasyon arasında gün geçtikçe büyüyordu. İhtiyacından fazlasını yaşamayan ve üretmeyen tavrı, alternatif & elektronik müzik camiasınca oldukça tanınır bir hale gelmişti.

Being at the age of 26, Nicholas James Murphy (a.k.a Chet Faker) started his music career in a garage, moving along by learning the techniques to express his music to the world, inspired by the legendary jazz musician Chet Baker, lighted up his name by the cover he made to the Blackstreet’s No Diggity song. Afterwards he published his first EP, “Thinking in Textures (2012)”, which was a successful entry, proceeded with his famous “Melt” featuring with Kilo Kich, and dropped his bombshell with his first album: “Built on Glass (2014)” Songs including tastes of indie pop, electronic, downtempo, soul and dubstep were very catchy, therefore created a global audience and recognition rapidly to the Australian musician.
.

26 yaşındaki Nicholas James Murphy (daha çok bildiğimiz ismiyle Chet Faker) müzik kariyerine bir garajda başladı, müziğini dünyaya yansıtabilmek için gerekli donanımı sağladı, efsane caz müzisyeni Chet Baker’dan etkilendi ve ismini ilk olarak Blackstreet’in No Diggity parçasıyla parlattı. Daha sonrasında ilk EP’sini, “Thinking in Textures (2012)”, yayınladı. Çok başarılı bu girişin ardından, Kilo Kich ile birlikte yaptığı “Melt” ile yoluna devam etti ve 2014 yılında ilk albümü “Built on Glass” ile bombayı patlattı. Indie pop, elektronik, downtempo, soul ve dubstep esintileri taşıyan müziği ile Avustralyalı sanatçı, global bir dinleyici kitlesine ve tanınırlığa ulaştı. 

To be brief about the concert last night; high hopes were more than satisfied. Chet Faker showed up at the stage wearing a plain white shirt, full buttoned up, with his midi keyboard and his velvety voice. Crowd was assuming nothing more to fulfill their souls with music, but to listen; yet suddenly his talented band appeared and doubled the joy and energy, accompanying the great performance of the man with the orange beard. The performance continued about 90 minutes; feelings and enjoyment didn’t drop off for a second.

We left the arena with satisfaction, also curious about the date of Chet’s next visit to Istanbul. 🙂
.

Dün akşamki konser hakkında net olmak gerekirse; Chet Faker beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı. Faker sahneye beyaz, tüm düğmeleri iliklenmiş sade gömleği, midi klavyesi ve kadife gibi sesiyle çıktı. Kalabalık zaten müzik zevkini yaşamak için bundan fazlasını beklemiyorken ilerleyen dakikalarda yetenekli grubunun da sahneye çıkıp, gösteriye katılmasıyla eğlence ve enerji ikiye katlanmış oldu. Performans yaklaşık olarak 90 dakika sürdü ve performans boyunca keyfimiz bir an bile azalmadı. Bize de arenadan tümüyle karşılanmış beklentiler ve Chet’in bir sonraki İstanbul ziyaretini ne zaman gerçekleştireceğini düşünerek ayrılmak kaldı. 🙂

To ones who had wondered who Chet Faker is after reading this or missed his performance; we picked our favorite songs of him below, for your service. 🙂
.

Bu yazıyı okuduktan sonra Chet Faker’ı merak edenler veya bilen ama bu harika performansını kaçıranlar için, kendisinin en sevdiğimiz şarkılarından birkaçını aşağıda sıraladık. 🙂 Keyifli dinlemeler!

 

Gold

http://www.youtube.com/watch?v=hi4pzKvuEQM

Talk is Cheap

http://www.youtube.com/watch?v=aP_-P_BS6KY

No Diggity

http://www.youtube.com/watch?v=s1JsBhRCRH0


*First photo taken from Faster Louder

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s