Milano, Travel
Leave a Comment

The Last Supper by Leonardo da Vinci


Besides being the fashion capital of the world, Milano also is a must-seen for the art lovers. Brera Art Academy – having pieces from Bellini’s Pieta to Francesco Hayes’ The Kiss – , Palazzo Reale – today used as an art museum and will be hosting Van Gogh in October – and many more are located in the finance center of Italy..
Milano moda başkenti olmasının yanında, sanatseverler için de mutlaka uğranması gereken şehirlerden bir tanesi. Bellini’nin Pieta’sından Francesco Hayez’in The Kiss’ine kadar birçok önemli eseri ile Brera Sanat Akademisi; günümüzde sanat müzesi olarak kullanılan ve Ekim’de Van Gogh’a ev sahipliği yapacak Palazzo Reale ve daha nicesi İtalya’nın finans merkezinde yer alıyor. 

Milano is home to many other very important artifacts. Maybe the most well-known amongst them is The Last Supper – l’Ultima Cena – . It was painted by Leonardo da Vinci between 1945 and 1948, on the dining room wall of Santa Maria delle Grazie upon request of Lodovico Sforza, the Duke of Milan. Since then, this painting has been a subject matter for plenty of discussions, and although it is widely known as a small painting, is actually  a mural painting.

Milano bir başka çok önemli esere daha ev sahipliği yapıyor; orijinal adı l’Ultima Cena olan Son Akşam Yemeği. Leonardo da Vinci tarafından 1945-1948 yılları arasında, Duke Lodovico Sforza’nın isteği üzerine Santa Maria delle Grazie’nin yemek salonu duvarına yapılan ve o zamandan bu zamana birçok tartışmaya konu olan bu eser, tablo olarak bilinmesine karşın aslında bir duvar resmi. 

Even though it is considered as a fresco and as fragile as a fresco, The Last Supper was actually painted with a different method told by Cennino Cennini in the 14th century. When you see the painting, you probably won’t be seeing the original painting. Because the mural was restored many times due to natural conditions, vibrations led by bombs hitting the walls of the church during 2nd World War and lastly due to a fire broke out in the church. The paiting may not be its original self, but it remains highly popular and many people make reservations weeks early just to see it.

Fresk olarak tanımlansa ve fresk kadar hassas olsa da, aslında 14.yy’da Cennino Cennini tarafından anlatılan farklı bir yöntem ile yapılan Son Akşam Yemeği’nin orijinal halini günümüzde görmek pek mümkün değil. Doğa koşullarından kaynaklanan bozulmalara; 2. Dünya Savaşı’nda kilisenin farklı duvarlarına isabet eden bombaların yarattığı titreşim ve daha sonraları kilisede çıkan bir yangın da eklenince eser birçok kez restorasyondan geçirilmiş. Belki artık orijinal değil ama popülerliğini korumaya devam ediyor ve birçok insan bu resmi görmek için haftalar öncesinden rezervasyon yaptırıyor.

If you are going to Milan, wanting to see the Last Supper and you are not visiting the city by tour or do not have any reservations beforehand, you may be frustrated to see that there aren’t any available date for visiting the painting. But still, do not get hopeless. If you are in Milan and wanting to see the Last Supper, if you go to Santa Maria della Grazie at 8.30 am, you may be able to purchase a cancelled reservation. You can also buy cancelled reservations online by visiting the website. The ticket is 6,5 euros, and there are some discounts available. Entrance is free on every month’s first Sunday, but again you will be needing a reservation. For further information on reservation details and ticket prices, you can visit here.

No matter how long you stay in Milan, don’t leave without seeing Leonardo da Vinci’s world-famous painting! 🙂

Milano’ya gidiyorum Son Akşam Yemeği’ni de göreyim diyenler eğer bir turla gitmiyorlarsa ya da seyahatin çok öncesinden rezervasyonlarını yaptırmamışlarsa, tarihlerin dolu olduğunu, yer olmadığını görüp hüsrana uğrayabilirler. Fakat oldukça popüler bu resmi görmek o kadar da zor değil; Milano’dasınız ve Son Akşam Yemeği’ni ziyaret etmek istediniz, sabah 8:30’da Santa Maria delle Grazie’ye giderseniz, o gün iptal edilen rezervasyonlardan size uygun saatte olanını satın alabilirsiniz. Siteyi sık sık ziyaret ederek de eğer rezervasyon açılmışsa, hızlı bir şekilde biletinizi satın alabilirsiniz. Bilet €6,5, çeşitli indirimler de mevcut. Her ayın ilk pazarı girişler ücretsiz, fakat rezervasyon o gün için de zorunlu. Buradan rezervasyon detaylarını ve bilet fiyatlandırması hakkında daha detaylı bilgi edilebilirsiniz. 


Milano’da kısa ya da uzun, ne kadar kalırsanız kalın, Leonardo da Vinci’nin bu ünlü eserini görmeden evinize dönmeyin! 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s