Events, Istanbul, Music
Leave a Comment

adidas all Originals Istanbul

Think of an event; that triggers the happiness hormone level in your veins from the very first moment when you see its invitation box. adidas all originals have raised our expectations from the very beginning; stole our hearts by the time we opened their fancy invitation box and found out colorful bracelets,  specially designed badges and neatly prepared information cards.
 Bir etkinlik düşünün ki; davetiye kutusunu ilk gördüğünüz anda kanınızdaki mutluluk hormonu seviyesi tavan yapsın. adidas all originals daha ilk anda üzerimizdeki beklentiyi arttırmış, kutunun içini açtığımız zaman bulduğumuz rengârenk bileklikler, tasarım rozet ve stickerlar, özenle hazırlanmış bilgi kartlarıyla kalbimizi fethetmişti.


This year, celebrating its 5th, adidas all originals event has not only met our expectations but also raised the level of the bar a few steps higher. By gathering of the galleries, boutiques and cafes that represent Istanbul’s culture and art base, create and add value, full with style; shortly are the originals of Istanbul, instantly raised the level of the event at the very beginning. Places that we like to hang out like Petra, Dem had already took their places at the festival, also some ready-to-explore brands like Yeni Klasör, Seyyar Mutfak, Terrarium House, Atölye İstanbul, Hana involved to festival in a concept of garden sale and shared their tastes and goodies with the crowd.

We loved the goods of Yeni Klasör whose illustrations were designed by Aydan Aslan and Agah Erkan, Terrarium House’s green and lively vases, BookSerf’s theme of setting books free while meeting people, Monochrom’s stylish designs and Seyyar Mutfak’s tasty foods!

Bu yıl 5.si düzenlenen adidas all originals etkinliği beklentilerimizi karşılamakla kalmadı, seviyeyi birkaç kademe de yükseltti. İstanbul’un kültür sanat bazını temsil eden, yeni şeyler yaratan, stil sahibi; kısacası şehrin orijinali olan birçok galeri, butik ve cafe işin içine girdiği anda etkinliğin seviyesi zaten yükselmişti. İçeride Petra, Dem gibi sevdiğimiz mekanların standlarının olması, keşfedilmeye hazır Yeni Klasör, Seyyar Mutfak, Terrarium House, Atölye İstanbul, Hana gibi markaların garden sale konseptindeki originals pazar bölümü altında yeni ürün ve lezzetlerini katılımcılara sunması görülmeye değer bir keyifti.

İllüstrasyonları Aydan Aslan ve Agah Erkan tarafından yapılan Yeni Klasör ürünlerini, Terrarium House‘un minik dünyaları yemyeşil vazolarda yaratmasını, BookSerf’in kitaplarını özgür bırak temasını, Monochrom‘un şık tasarımlarını ve Seyyar Mutfak‘ın nefis lezzetlerini çok sevdik!

 
One of the most important values of a festival is without no doubt the choice of performers; we can easily say that all originals’ picks this year has done a pretty great job. Chlöe Howl, known by millions with her song “ Rumours”; the most wondered name, the headliner Woodkid, and shown as one of the most important DJ’s ever, Felix da Housecat had successfully accomplished their missions.all originals which supplied an outstanding music pleasure experience to its audience, had a breaking point in the way of curiosity among the crowd; the moment of Yoann Lemoine’s aka Woodkid’s appearance at the stage. From beginning to end; whether with its drumset or its visual art materials combined perfectly with the music, Woodkid has ruled our emotions 🙂 Between two performances, the great DJ’s of Radio Eksen and Radioadidas had never gave permission to joy and beat to drop, that made the event a fully satisfying one and made us already wait for 2015! 

Where you there as well, share your thoughts with us! 🙂 Bir festivali festival yapan, duruşunu belirleyen en önemli öğelerden bir tanesi şüphesiz performans gösterecek sanatçı seçimleri. all originals’ın bu yılki seçimleri bu anlamda da çok büyük işler başardı; Rumours şarkısıyla milyonların gönlünü fethetmiş Chlöe Howl, headliner olarak en heyecanla beklenen isim Woodkid ve gelmiş geçmiş en başarılı ve tecrübeli DJ’lerden biri olarak gösterilen Felix da Housecat görevlerini başarıyla tamamladılar.

İstanbul dinleyicisine tarifsiz bir müzik keyfi yaşatan all originals’ta en merakla beklenen an Yoann Lemoine, nam-ı diğer Woodkid’in sahneye çıktığı andı. Başından sonuna; gerek live drumset’i, gerek müziği görsel sanatlarla birleştirerek yarattığı ambiyans olsun, çok güçlü bir performans sergileyen Woodkid tüm duyularımızın pasını sildi. 🙂 Performans aralarında Radyo Eksen ve Radioadidas DJ’leri de günün ve gecenin keyfinin, ritminin düşmesine bir an olsun izin vermeyince, ortaya katılımcısını oldukça mutlu eden bir etkinlik çıkmış oldu ve biz çoktan all Originals Istanbul 2015’i beklemeye başladık!

Sizin için festival nasıl geçti? Beklediğiniz gibi miydi yoksa sönük mü kaldı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! 🙂
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s