Istanbul, Music
Leave a Comment

GNCFest’14

GNCFest has been organized by Turkey’s biggest youth club gnctrkcll in the past years and traveled a lot of cities in Turkey, underwent a change of concept. The festival would be held in Istanbul as a one-day, interactive organization. As soon as Pharrell and Rita Ora were added to the festival’s line-up, we were looking forward to the 7th of September. GNCFest’14 in ITU Stadium met our expectations and left a joyful Sunday memory with 12-hours full of music. The stadium was filled with more than 20 thousand people and as the Chasing Wonders team while enjoying the festival, we did not forget to take notes in case you missed it or just want to relive the day.


Türkiye’nin en büyük gençlik kulübü gnctrkcll tarafından geçtiğimiz yıllarda da düzenlenen ve Türkiye’nin birçok şehrini ziyaret eden GNCFest; bu yıl konsept değişikliğine gitti. Yalnızca İstanbul’da düzenlenecek, günübirlik festival tadında olacak ve interaktif gerçekleşecek etkinliğin line-up’ına Pharrell, Rita Ora gibi isimler de eklenince 7 Eylül’ü merakla beklemeye başlamıştık. Nitekim İTÜ Stadyumu’nda gerçekleşen GNCFest’14 beklentilerimizi boşa çıkarmadı ve hafızalarımızda, 12 saat kesintisiz müzikle dolu, keyifli bir Pazar günü bıraktı. 20bin’i aşkın izleyicinin katılım gösterdiği festivalin, Chasing Wonders olarak tadını çıkarırken festivali kaçıranlar ve o günü tekrar yaşamak isteyenler için notlarımızı almayı da ihmal etmedik! 🙂

Line-Up


Festival’s line-up was appealing to nearly everyone. While Mabel Matiz, Model and Manga prepared everyone for the night before the prime-time, INNA and Rita Ora stepped up the festival’s energy with their performances and shows. Probably the time when the entertainment peeked was when Grammy-won Pharrell Williams stepped onto the stage. Pharrell, gained acceptance by the music circle by every work he produced or contributed to, was hosted very well by the Istanbul audience. He couldn’t stay unreturned, so he stole our hearts away by saying: “It is great to see all these people from different languages, religions and ethnicities living together. You are all very beautiful. “ Singing his favorite songs along with a successful stage performance, Pharrell put an end to our Sunday night with an exciting finale. 

 
Festival, farklı türde müzik beğenileri olan kitlelerin neredeyse hepsine hitap edebilecek bir line-up’a sahipti. Prime-time öncesi sahne alan Mabel Matiz, Model ve Manga kalabalığı geceye hazırlarken, INNA ve Rita Ora performansları ve sahne showları ile festivalin temposunu oldukça yüksek seviyelere çıkarttı. Eğlencenin maksimuma ulaştığı an belki de Grammy ödüllü yıldız, Pharrell Williams’ın sahneye adım attığı andı. Son yıllarda ürettiği veya katkıda bulunduğu her iş müzik çevrelerince kabul görmüş bu yıldız ismi, İstanbul seyircisinin şanına yakışır şekilde ağırlamasına Pharrell’de karşılıksız kalamazdı elbet; seyircilere “Bu kadar farklı dil, din ve ırktan insanı böyle uyum içinde yaşarken görmek harika… Hepiniz çok güzelsiniz” diyerek biz seyircilerin kalbini fethetti. En sevilen parçalarını yüksek bir sahne performansıyla süsleyerek sergileyen Pharrell, Pazar gecemize heyecan katan bir final ile festivali noktalayan isim oldu.

Notes from the Event/ Festival Notları


GNCFest’14 had a pretty colorful festival area with the usual graffiti wall, gaming and eating spots, gnctrkcll and Red Bull tents. But in addition to those there was the Lost People Tent, we think this was the most creative thing in the festival, where you can meet your friends who lost their ways. Again on the festival area there were bicycled charging units where you could charge your phones environmentally and speed up your day. 

Some of the things we were not content with and hope will find solutions to were: obligation to get vouchers, being unable to return left vouchers, unreturned money of the audience and the lack of information saying that the vouchers are not valid in the Diamond and Golden Circle and pricy food. 

The most important distinctive feature of the GNCFest was its interactive concept. The audience was given the opportunity to set the artists’ costume colors, stage lighting and the set lists by voting on the GNCTRKCLL application. Besides that, participants’ pictures posted with the #gncfest14 hashtag were also published during the festival. If you are curious, you can download the app from the App Store or Google Play. GNCFest had pleased people with different tastes of music and livened up our Sunday. 

While ending our notes on this festival, we are leaving you with the key artist Pharell’s set list. Enjoy. 🙂  
.

GNCFest’14 oldukça renkli bir festival alanına sahipti; grafiti duvarı, oyun ve yemek alanları, gnctrkcll ve Red Bull çadırları festivale renk katan ve bu gibi etkinliklerde görmeye alıştığımız noktalardı. Bunlara ek olarak, festivalin en yaratıcı mizansenlerinden bir tanesi olan, kaybolan arkadaşlarınız ile buluşabileceğiniz yegâne yer Kaybolanlar Kulübesi; yine alanda yer alan ve seyircilerin hem çevreci bir şekilde telefonlarını şarj etmelerine olanak sağlayan hem de günün temposuna tempo katan bisikletli şarj üniteleri sevdiğimiz noktalardan oldu.

Festival alanındaki fiş alma zorunluluğu, festival bitiminde eldeki fişlerin geri alınmaması, seyircilerin paralarının iade edilmemesi ve yine bu fişlerin Diamond ve Golden Circle’da geçmediğinin bilgisinin verilmemesi; alandaki yemek fiyatlarının tuzluluğu ise sevmediğimiz, iyileştirilmesini umduğumuz noktalardan.
GNCFest’in diğer festivallerden ayrışan en önemli özelliği, festivalin interaktif konseptiydi. Seyircilerin GNCTRKCLL uygulaması üzerinden; sahneye çıkacak sanatçıların kostüm renklerini, sahne ışıklandırmasını, sanatçıların setlistlerini oylayarak belirleyebilmelerine olanak sağlandı. Bunun yanında, festival boyunca katılımcıların #gncfest14 hashtagi ile sosyal medyada yayınladıkları fotoğraflara da yer verildi. Uygulamayı merak edenler App Storeve Google Play’den bu uygulamayı indirebilirler.
 .
Farklı zevklere hitap eden ve Pazar günümüze renk katan GNCFest ile ilgili notlarımızı noktalarken, sizi festivalin kilit ismi Pharrell’ın setlisti ile baş başa bırakıyoruz; iyi dinlemeler. 🙂
 .
Click here for the setlist.

What to wear?/ Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 
GNCFest'14
GNCFest’14, chasingwondersnet tarafından gold jewelry ile yaratıldı
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s