Erasmus, Erasmus, Lifestyle
Leave a Comment

Being a Student in Milan


After a journey of application and confirmation period that last a year, and my time has come to start living in Milan as an Erasmus student, the researches that I made on the internet about transportation, living, residence permit was not enough. So that’s why I wanted to share my experience about those topics that I gained after start living in Milan.

Bir senelik bir başvuru ve kabul edilme serüveninden sonra Erasmus öğrencisi olarak Milano’ya gitme zamanım geldiğinde şehirde ulaşım, oturma izni almak gibi konularda internette yaptığım araştırmalar yetersiz kalmıştı. Ben de bu yüzden İtalya’ya geldikten sonraki deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Resindence Permit / Oturma İzni (Permesso di Soggiorno)

Italy, just like many other European countries, keeps it mandatory to have a residence permit for the ones who are not citizens of European Union that will stay for a while. The journey starts with applying for visa in Turkey; even if you have a special(green) passport you have to apply for visa.

When you had your visa and the time has come for you to start living in Italy; don’t forget that within 8 days since the day you entered the country you have to apply for a residence permit. The first thing to do so is purchasing a kit that includes the documents you have to fill for application. I bought my kit from the university; if you are there as a student you can ask your college or to Poste Italiane offices that supply “Sportello Amico” service inside.

The kit includes a guide and an application booklet; the whole paperwork is in Italian language so if you are not good at Italian it is advised to get it done with an Italian. Filling the documents doesn’t last that long. After filling the relevant parts, you add your passport copy, the invitation that is given to you after the process of visa, by the Consulate (always keep a copy of with at you) and the copy of your travel insurance. Don’t forget to keep a couple of photos and the original versions of the documents that you added to the kit with you, you may face some occasions that you will need them.

After filling the application booklet you will be franking with a stamp (Marco da Bollo) that you can find in any Tabaccheria and deliver your documents back to Poste Italiane offices that supply “Sportello Amico” service. This is the time you will pay up.

.

Marca da Bollo: €16

Kit: €30

Residence Permit: €107,5 

.

You will receive a receipt and information about your Questura meeting. Meeting is settled generally two weeks after and until the meeting you have to keep your documents with you, and not lose them. Personally I didn’t keep them with me and experienced no problems.

Step 3: Questura meeting. To Questura meeting you have to bring the documents that you handled at the post office, the original documents that you delivered with the kit (copy of the invitation), your passport and 4 passport photos with you. They will save your fingerprints here and after a document check, you will be officially done with the process of application. 

After that you will be waiting for a confirmation message that will be sent to your phone. The message generally comes 2 weeks after your Questura meeting and includes the date that you will have to be at the Questura again. When that time comes, if it’s confirmed, you can go and take your residence permit.

İtalya, diğer birçok Avrupa ülkesi gibi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ve ülkede uzun süre kalmak isteyen kişilerin oturma izni almasını şart koşuyor. Serüven Türkiye’deyken vizeye başvurmanız ile başlıyor; yeşil pasaportunuz dahi olsa D tipi vize için başvuru yapmalısınız.

Vizenizi aldınız ve İtalya’ya gitme vakti geldi ise unutmayın, ülkeye ayak bastığınız ilk 8 gün içerisinde oturma izni başvurunuzu yapmanız gerekli ve bunun için de ilk adım, içerisinde doldurmanız gereken belgelerin olduğu bir kit almak. Ben kiti okuldan aldım; eğer öğrenci olarak geldiyseniz  okulunuza sorabilirsiniz ya da “Sportello Amico” servisi veren Poste Italiane’lerden alabilirsiniz. 

Kitin içerisinden bir kılavuz ve başvuru kitapçığı çıkıyor; bütün belgeler İtalyanca olduğu için eğer İtalyanca bilmiyorsanız bir İtalyan eşliğinde doldurmanızı tavsiye ederim. Belgeleri doldurmak çok da uzun sürmüyor, kendinize uygun olan kısımları doldurduktan sonra bu kite pasaport fotokopinizi, vizeniz çıktığında size verilen ve üzerinde konsolosluk damgası bulunan davetiyenin orijinalini (fotokopisi mutlaka sizde bulunsun) ve seyahat sağlık sigortanızın fotokopisini ekliyorsunuz. Yanınıza birkaç adet vesikalık fotoğraf ve kite eklediğiniz belgelerin orijinallerini almayı unutmayın, bu belgeleri göstermeniz gerekebilir. 

Başvuru kitapçığını doldurduktan sonra bu kitapçığa, herhangi bir Tabaccheria’da bulabileceğiniz  “Marca da Bollo” (pul) yapıştırıyor ve yine Sportello Amico servisi veren bir Poste Italiane’ye giderek kitinizi teslim ediyorsunuz. Oturma izninin ödemesini de bu adımda yapacaksınız;

Marca da Bollo: €16

Kit: €30

Oturma izni: €107,5 tutuyor.

Size ödemeyi yaptığınıza dair bir makbuz ve Questura randevunuzun nerede, hangi gün ve saatte olduğuna dair bir belge verilecek. Randevu yaklaşık 2 hafta sonrasına veriliyor ve randevuya kadar belgeleri yanınızdan ayırmamanız, kaybetmemeniz gerekiyor. Ben yanımda taşımadım ve açıkçası problem de yaşamadım.

 

Üçüncü adım; Questura randevusu. Questura randevusuna size postanede verilen belgeler, kit içerisinde teslim ettiğiniz belgelerin orijinalleri (davetiyenin ise fotokopisi), pasaportunuz ve 4 adet biyometrik fotoğraf ile gitmeniz gerekiyor. Burada parmak iziniz alınacak ve belgeleriniz kontrol edildikten sonra oturma izni başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Bundan sonra ise telefonunuza gönderilecek bir mesajı bekleyeceksiniz. Bu mesaj genellikle Questura randevunuzdan iki hafta sonra geliyor ve Questura’ya tekrar gitmeniz gereken tarih yazıyor. Bu tarih de genelde, mesajın geldiği tarihten iki hafta sonrası oluyor. Sonunda o tarih geldiğinde, eğer çıkmışsa, oturma izninizi alıyorsunuz. 

Transportation / Ulaşım

Transportation from Airports / Havaalanından Ulaşım

The most useful airports for accesing Milano are Bergamo and Malpensa Airports. After landing on these airports, you can take the shuttles that will take you to the Milan Central Train Station (Milano Centrale). (Malpensa Shuttle costs €10 and estimated journey time is 50 minutes, Bergamo Shuttle costs €5 and estimated journey time is approximately an hour.)

 

Milano’ya ulaşımda en sık kullanılan havaalanları Bergamo ve Malpensa. Bu havaalanlarına indikten sonra Malpensa’dan €10, Bergamo’dan ise €5 ödeyerek sizi Milano Merkez Tren İstasyonu’na (Centrale) getirecek shuttlelara binebilirsiniz. Malpensa 50dk, Bergamo ise yaklaşık 1 saat sürüyor. Malpensa’dan Milano’ya tren ile gelmek de mümkün.

Local Transportation / Şehir içi Ulaşım

The transportation in Milano is very developed, you can reach numerious destinations by subway, and for the points where subway lines are not passing there is always a tram or bus line for you to reach your final destination. Since Milano is not a giant city, biking is also prefered for transportation. You can take your bike from “Bike Me” spots, located in various places in the city and leave your bike to the nearest “Bike Me” spot on your destination. But remember, you have to be a subscriber of “Bike Me” to use this system.

Single pass tickets for subways cost €1,5, if your stay is not a long one you can purchase single or two day passes available for trams, busses and subways or you can go ahead and purchase a Milano Card which has several benefits for the tourists. You may find the tickets from refreshment kiosks and red ticket machines present in subway stations.

People generally get into busses and trams without tickets, because generally the probabilty of a ticket control is slighty low. The ones who are staying a short period of time and will not use the subway lines, may travel around without purchasing tickets. At my first time, I faced a ticket control made by officers; I don’t recomend this kind of adventure and if your stay is long and you will use the subway, it’s strongly recommended to have a ATM card with you.:)

With the ATM Card you can take unlimited numbers of journeys by bus, tram or subway. For applying to an ATM Card, you have to fill a form in an ATM Point located in some of city’s crowded districts like Duomo, Centrale etc. At the process of registering, they are offering your passport and a photograph of you, if you have it with you, you may bring a copied version of Confirmation of Arrival to claim that you are a student. Card itself is €10, and if you are below age 26 your are paying €22 to use the card for one month. Card is given to you instantly, and ready-to-use. 

From here you can take more information on destinations and subscription. 

Stay tuned for more Milano and feel free to ask anything. 🙂 

Milano’da ulaşım oldukça gelişmiş, şehrin birçok noktasına metro ile ulaşabiliyorsunuz, metro olmayan noktalara da mutlaka tramvay ya da otobüs var. Milano çok da büyük bir şehir olmadığı için ulaşımda bisiklet de tercih ediliyor. Şehrin birçok yerinde bulunan “BikeMe” noktalarından bir bisiklet alıp varış noktanıza en yakın “BikeMe” noktasına bu bisikleti bırakabiliyorsunuz fakat bu sistemi kullanabilmek için öncelikle abone olmanız gerekli.

Metro için tek kullanımlık bilet €1,5, kısa süreli kalacaksanız tramvay, otobüs ve metroda kullanabileceğiniz günlük ve 2 günlük bilet satın almak da mümkün. Aynı zamanda Milano Card da satın alabilirsiniz; turistler için birçok indirim bu kartta mevcut. Biletleri büfelerden ya da metrodaki kırmızı makinelerden alabilirsiniz.

İnsanlar otobüs ve tramvaylara genellikle biletsiz biniyorlar çünkü kontrol edilme olasılığı çok düşük oluyor. Kısa süre kalıp metro kullanmayacaklar bilet almadan da şehri gezebilirler. Ben ilk binişimde kontrole denk geldim bu yüzden böyle bir heyecana değmeyeceğini düşünüyorum. Eğer uzun süre kalacak ve metro kullanacaksanız bir ATM kart almanızı öneririm. 🙂

ATM kart sayesinde bir ay boyunca, otobüs, tramvay ve metroya ücretsiz binebiliyorsunuz. Bu karta başvurmak için Duomo, Centrale gibi şehrin en işlek yerlerinde bulunan bir ATM Point’e gidip form doldurmanız gerekiyor. Kayıt işlemi sırasında pasaportunuz ile bir adet vesikalık fotoğraf istiyorlar, varsa öğrenci olduğunuzu belgelemek adına, okulda verilen Confirmation of Arrival belgesinin fotokopisini de götürebilirsiniz. Kartın kendisi için €10, 26 yaş altındaysanız da, kartı bir ay boyunca kullanabilmek için €22 veriyorsunuz. Kart size anında veriliyor ve hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

ATM’in internet sitesinden güzergahlar ve abonelik ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 .

 Milano ile ilgili daha fazla bilgi için takipte kalın ve aklınıza gelen soruları paylaşmayı unutmayın. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s