Milano, Travel
Leave a Comment

Italy: Corso di Porta Ticinese, Milan

 

May be one of the youngest and most creative spots in Milan, Corso di Porta Ticinese is named after Porta Ticinese: meaning Ticino Gate. Located in the city’s historical center and under construction like most of the other gates in the city nowadays, the gate was built in 16th century as a part of Mura Spagnole and it was demolished back in 19th century. After the demolition, a new structure was built and it has been in the same form since that time. 

Corso di Porta Ticinese connects world-famous Torino Street to Duomo Square and is home to San Lorenzo – built in Roman Empire era and completed in 16th century-, Sant’ Eustorgio churches – once a very important destination for pilgrims since it was where the Magi graves were – and Basilicas Park – connecting the Sant’Eustorgio churches together -. Along with all of these, Corso di Porta Ticinese is one of the liveliest spots of the city with its small shops where you can buy original products, aperitivo restaurants and night life.

Milano’nun belki de en genç ve yaratıcı noktalarından olan Corso di Porta Ticinese adını Porta Ticinese’den yani Ticino kapısından alıyor. Şehrin tarihi merkezi olan Navigli’de bulunan ve şu an şehirdeki diğer birçoğu gibi tadilatta olan kapı, Mura Spagnole’nin bir parçası olarak 16.yy’da inşa edilmiş fakat orijinal hali 19.yy’da yıkılınca yerini bugünkü hali almış.

Duomo meydanına, ünlü Torino Sokağı ile bağlanan bu cadde; Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilen San Lorenzo ve 16.yy’da tamamlanan, bir zamanlar Müneccimler’in mezarını bulundurması sebebi ile pilgrimlerin yolculukları sırasında uğradıkları önemli noktalardan biri olan Sant’Eustorgio kiliselerini ve bu kiliseleri birbirine bağlayan Basilicas Park’ı bünyesinde bulunduruyor. Tüm bunlarla birlikte vintage shopları, benzersiz ürünler satın alabileceğiniz küçük dükkanları, aperitivo mekanları ve gece hayatı ile Corso di Porta Ticinese, şehrin en canlı noktalarından.

How to Go? / Nasıl gidilir? 

 

Since Corso di Porta Ticinese is in the city center, it is pretty easy to get to. You may use the tram, metro or bus. Even though it’s not directly on the metro lines, you can get there by walking through Via Santa Sofia from M3 Crocetta station, or through Via Edmondo de Amicis from M2 Sant’ Amborgio station. You can also take tram lines 2, 3, 9 and 14. For more information, you can go to atm‘s website and choose the best way of transportation according to where you stay. 


Corso di Porta Ticinese şehir merkezinde olduğundan buraya ulaşım bir hayli kolay; tramvay, metro ve otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz. Direkt metro hatları üzerinde bulunmasa da, M3 Crocetta durağından Via Santa Sofia’yı ya da M2 Sant’Ambrogio durağından Via Edmondo de Amicis’i takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. 2, 3, 9, 14 ise bu bölgeye gelen tramvay hatları. Daha fazla bilgiyi atm‘in sitesinden edilebilir ve kaldığınız yere göre en iyi ulaşım seçeneğini görebilirsiniz. 

My Recommendation / Benim önerim

 

Put on your headphones on and let alt-J, An Awesome Wave album to accompany you. Start exploring from Duomo Square, after having your breakfast with Motta Caffe’s one of a kind cappuccino and brioches, head to Torino Street. Torino, one of Milan’s world-famous shopping streets, will attract your attention along with its more local brands.

Torino Street will lead to Corso di Porta Ticinese – Porto Ticinese Avenue – on your left. This avenue and its streets are very unique and there are plenty of vintage shops, different tastes, cultures and history waiting to be discovered. If you are feeling hungry, you can drop by at 202 Hamburger&Delicious for Milan’s most delicious hamburger and fries. (Located at one end of the street on the right, serving between 12:00 – 15:00 & 19:00 – 22.30.)

While wandering through the street, you will see Gian Giacomo Mora Street on your right. This street is a must for vintage lovers. Different than Porta Ticinese where you can find products from unheard designers, interesting accessories; here you can buy second hand dresses, old reading glasses and vintage designer handbags, and more. If you are bored with gelato, you can try Titto‘s frozen yoghurt, again on Gian Giacomo Mora Street.

While exploring, do not forget to take a break in Colonne di San Lorenzo – Milan’s most famous Roman ruins and a place where university students meet their friends and chat and drink until morning lights. – And make sure you take photos of the San Lorenzo Church and Colonne. If you wish to end your exploration with a nice dinner and dessert, you can have a sandwich either from La Toasteria Tigre or from The Bagel Factory. Then you can taste California Bakery‘s delicious Lime Pie, Frozen’s amazing ice-creams – one of our favorites from The Gelato Case, Milan– or Le Colonne Gelateria’s superb crepes. Bouna petito! 🙂

Kulaklığınızı takın ve alt-J, An Awesome Wave albümünün size eşlik etmesine izin verin. Keşfinize Duomo Meydanı’ndan başlayın; Motta Caffe’nin nefis cappuccinosu ve briocheları eşliğinde kahvaltınızı yaptıktan sonra Torino Sokağı’na yönelin. Milano’nun ünlü alışveriş caddelerinden Torino, daha yerel markaları da bulabileceğiniz geniş skalası ile ilginizi çekecek. 

Torino Sokağı sizi solunuzda kalacak olan Corso di Porta Ticinese’ye, Porta Ticinese Caddesi’ne yönlendirecek. Bu cadde ve birleştiği sokaklar benzersiz; birçok vintage shop, farklı tatlar, kültürler ve tarih keşfedilmeyi bekliyor. Eğer kendinizi aç hissediyorsanız hemen cadde girişinde, sağda bulunan, 12:00- 15:00 & 19:30- 22:30 saatleri arasında hizmet veren, Milano’nun en lezzetli hamburger ve patates kızartmasını tadabileceğiniz 202 Hamburger & Delicious‘a uğrayabilirsiniz. 

Cadde boyunca ilerlerken sağınızda kalacak sokak, Gian Giacomo Mora vintage severler için mutlaka uğranması gereken noktalardan bir tanesi. Porta Ticinese üzerinde, ismi henüz duyulmamış tasarımcıların ürünlerinden ilginç aksesuarlara kadar birçok şey bulabileceğiniz butiklerden farklı olarak bu sokakta 2. el elbiseler, eski okuma gözlükleri, tasarım çantalar bulabilirsiniz. Gelato’dan sıkıldım diyorsanız, yine bu sokak üzerinde bulunan Titto‘nun donmuş yoğurtlarını deneyebilirsiniz. 

Keşfinize devam ederken Milano’daki en ünlü Roma kalıntısı olan ve
özellikle üniversitelilerin arkadaşları ile buluşup sabaha kadar sohbet ettikleri Colonne di San Lorenzo’da mola vermeyi, San Lorenzo kilisesini ve Colonne’yi fotoğraflamayı unutmayın. 🙂 Keşiflerini güzel bir yemek ve tatlı ile sonlandırmak isteyenler; La Toasteria Tigre ya da The Bagel Factory’de güzel bir sandviç yiyebilirler. Ardından California Bakery‘nin leziz Lime Pie’ını; The Gelato Case, Milan’daki favorilerimizden Frozen’ın harika dondurmalarını ya da Le Colonne Gelateria’nın nefis kreplerini tatmayı unutmayın. Afiyet olsun 🙂

 

What to wear? / Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 
Porta Ticinese
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s