Lifestyle, Recommendations
Leave a Comment

Low Cost Airline Guide


Flying is very economic for the ones who are living in European countries. We are familiar with companies like Pegasusand Atlasjet that promise cheap flights, therefore the prices are at still way too far from levels of Ryanair and Easyjet offering. Of course there are couple of reasons for those cheap prices, for example; if you are travelling with Ryanair you have to know that there are no default food/beverage service in the cabin and you have pay extra for it, extra luggage or any check-in except online check-in will be charged as extra penalties.

Özellikle Avrupa’da yaşayanlar için uçmak gerçekten çok ucuz. Biz de Pegasus, Atlas Jet gibi konforlu seyahati uygun fiyatlara sunan şirketlere alışığız; yine de Ryanair ve Easyjet gibi markaların sunduğu fiyatların oldukça üstünde kalıyor bu rakamlar. Tabii ki bu uygun fiyatların belirli nedenleri var; örneğin, Ryanair ile seyahat edecekseniz, kabinde yiyecek/ içecek ikramı olmadığını ve tüm bunların satın alınabileceğini, bagaj hakkı satın almadığınız ya da checkin yapmadığınız durumda belirli cezalar ödeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.
.
If you are travelling with companies like Easyjet or Ryanair for the first time, you may find some useful points in this article.
 
Eğer Ryanair ya da Easyjet gibi şirketler ile ilk kez seyahat edecekseniz, bu yazıda ihtiyacınız olan birkaç önemli noktayı bulabilirsiniz:
 
  • While purchasing for low cost flying, varying from food service to extra luggage deals, from insurance to car rentals, lots of choices will be offered. That’s why you have to pay extra attention. For example lets imagine that you have a long journey waiting ahead, and the things you will be taking with you won’t fit into a cabin baggage; than for avoiding paying extra charges before flight, make sure that you have already purchased an extra luggage offer while purchasing for the ticket.
  • Got your ticket? Within less than 7 days left for you journey, you should be done with your online check-in and hardcopy of your boarding pass, otherwise you will be charged with a €70 penalty. Also within 30 days before your journey, you can also choose and buy your seat; the prices are between 5/10€ depending on your seat choice.
  • It’s journey time! You are ready to fly with your luggage that not elapsing 10 kg and 55cm x 40cm x 20cm dimensions. For Non-EU Citizens it’s mandatory to visit counters and get boarding passes confirmed before flight.
  • After getting your pass confirmed, security check awaits you; in this process your baggage will be controlled in the way of containing liquids with greater volume than 100 ml. Make sure that all of your liquid belongings, including perfume and crèmes, are smaller than 100 ml. If you are in UK borders, those belongings will be separately controlled, in a plastic transparent bag, be ready before not to waste your time with this procedure.
  • Bear in mind that, all other passengers are flying with cabin baggages, just like you. You have to be in a little rush or purchase a Priority deal to put your baggage in the overhead bin. Also if you are travelling with Easyjet remember that the gate will be closed 30 mins before flight time.
 
  • Low cost uçuşlar için bilet alırken önünüze yiyecekten ek bagaj hakkına, sigortadan araba kiralamaya kadar birçok seçenek sunulacak, bu yüzden satın alma işleminde ekstra dikkat gösterin. Diyelim ki uzun bir yolculuğa çıkacaksınız ve eşyalarınız küçük bir kabin bagajına sığmayacak, o zaman uçuş öncesinde daha fazla para/ ceza ödememek için, bilet alma aşamasında mutlaka ek bagaj hakkı da satın alın.
  • Biletinizi aldınız, seyahatinize 7 günden az bir süre kaldı ise online check-ininizi gerçekleştirip, boarding passinizin yani biletinizin çıktısını almak zorundasınız. Almadığınız takdirde €70 ceza ödemek durumundasınız. Ayrıca isterseniz, seyahatinizden 30 gün öncesine kadar koltuk da satın alabilirsiniz; seçtiğiniz koltuğa bağlı olarak fiyatlar 5-10€ arasında değişiyor. (Ryanair)
  • Seyahat zamanı geldi! 10 kiloyu aşmayan, 55cm x 40cm x 20cm boyutlarında kabin bagajınız ve çantanız ile uçmaya hazırsınız. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları seyahat öncesinde counterlara giderek boarding passlerini onaylatmak durumundalar.
  • Passinizi onaylattıktan sonra sizi güvenlik kontrolü bekliyor; bu aşamada bavulunuzda 100ml üzerinde sıvı taşıyıp taşımadığınız da kontrol edilecek. Yanınıza aldığınız tüm sıvıların, krem ve parfüm de dahil olmak üzere, 100ml altında olmasına dikkat edin. Eğer İngiltere sınırları içerisindeyseniz tüm bu sıvıların şeffaf bir poşet içerisinde, bavul dışında güvenlikten geçmesine ekstra önem gösterilecek, zaman kaybetmemek adına hazırlıklı olun.
  • Herkesin sizin gibi kabin bagajı ile seyahat ettiğini aklınızda bulundurun. Bagajınızı baş üstü dolaplarına koyabilmek için biraz daha aceleci davranmalı ya da priority hakkı satın almalısınız. Ayrıca eğer EasyJet ile seyahat ediyorsanız gate’in 30 dk öncesinden kapandığını unutmayın!

Especially if you are flying with Ryanair, a fun flight awaits you; don’t forget to try their tasty hot chocolate and read their magazines. Have a nice flight!
🙂
  .
Özellikle Ryanair ile uçuyorsanız, sizi çok eğlenceli bir uçuş bekliyor; leziz sıcak çikolatalarını tatmayı, dergilerini okumayı unutmayın. İyi uçuşlar! 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s