Barcelona, Travel
Leave a Comment

Spain: Ciutat Vella, Barcelona

 

Being conquered by ancient Roman Empire and to be used as castra in 15 BC; handled by Visigoths and Arabians in the 3rd and the 8th centuries respectively, conquered by Franks in the year of 801, Barcelona today, is the capital city of Catalonia and the second biggest city of Spain. Barcelona, not only owns a rich culture but also it is one of the Mediterranean’s biggest ports and trade centers.

Nowadays, Barcelona is a haunt spot for tourism; earned it’s deserved fame from the 25th Olympic Games took place in 1992, composed of streets filled with Gaudi’s and Montaner’s brilliant work of art, having beaches & festivals, including all of these, Barcelona has a a lot to offer. Barcelona is the 6th most populated city of European Union; composed of 6 regions and those regions are separated to district. The one that will be our wonder today is Ciutat Vella, located in the center of city, which means “old city”.

MÖ 15’te Antik Romalılar tarafından fethedilerek castra olarak kullanılan; 3 ve 8. yüzyıllarda Vizigotlar ve Arapların, 801 yılında ise Frankların eline geçen Barcelona bugün Katalonya’nın başkenti ve İspanya’nın ikinci en büyük şehri. Çok zengin bir kültüre sahip olmasının yanı sıra Akdeniz’in de en büyük limanı ve ticaret merkezlerinden bir tanesi.

Günümüzde Barcelona turistlerin uğrak noktalarından; haklı ününü 92’de gerçekleşen 25. Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaparak arttırmış ve Gaudí ve Montaner’in harika eserleri ile süslenmiş sokakları, plajları, festivalleri de dahil olmak üzere sunacak çok fazla şeyi var. Barcelona, Avrupa Birliği’nin en kalabalık 6. şehri; 6 semtten oluşuyor ve bu semtler de kendi aralarında bölgelere ayrılıyor. Şehrin çekirdeğini ise keşfimizin konusu olan, “eski kent” anlamına gelen, büyüleyici Ciutat Vella oluşturuyor.

How to Go? / Nasıl gidilir?

 

Since Ciutat Vella is in the city center, you can whether take the subway or bus or you can just take a walk. District’s transportation square is Plaça Catalunya, where L1, L3, L6, L7 subway lines, lots of busses and shuttles that supply airport transportation can be reached at. Near Catalunya Square, you also can try these important spots for transportation; Jaume I, Barceloneta, Arc de Triomf, Urquinaona. This map can help you figure out.
 .

Ciutat Vella’nın şehir merkezi olması sayesinde buraya isterseniz metro ya da otobüs ile isterseniz de yürüyerek ulaşabilirsiniz. Semtin ulaşım meydanı, Plaça Catalunya. L1, L3, L6, L7 metro hatları, birçok otobüs ve havaalanına gidip gelen shuttlelara buradan ulaşmak mümkün. Catalunya Meydanı haricinde metro ile ulaşabileceğiniz ve meydana yürüyüş mesafesinde olan diğer önemli noktalar ise Jaume I, Barceloneta, Arc de Triomf, Urquinaona. Haritadan yardım alabilirsiniz.

My Recommendation / Benim önerim

 
Put your headphones on and let the  Coldplay’s Ghost Stories album accompany you. Start the day with renting an analog photography machine from the Lomography Store which is located at Carrer dels Mirallers, pretty near to Church Santa Maria del Mar. You can photograph the cute streets of Barcelona and make your photographs everlasting by only paying for the photofilm price of the machine.

After visiting Santa Maria del Mar, which is thought to be built at 998 and being one of the most important examples of the Catalan Gothic architecture, continue you morning pleasure with a breakfast at El Born. You can have a delicious cappuccino with crème and cinnamon while enjoying the living Passeig del Born. You can also stop by at Mercat del Born Cultural Center -renovations to the market completed in 2013 and market has been brought back to life short while ago- in order to view arts, shops, bars etc. Afterwards, make your way through Carrer de Montcada; this street will attract your attention with its Gothic architecture and houses. Make your way through the Picasso museum located at the end of the street, enjoy the great art!
At the end of the street, you will find Carrer dels Carders, where plenty of surprises await. You can buy unique souvenir stuff from Wawas Barcelona, have a snack and chat with your friends at the colorful garden of  Espai Mescladís. You can reach Mercat de Santa Caterina by following up Giralt el Pellicer Street; shop great cheese, fruits and vegatables while sipping your fresh and natural fruit juice.
 
Continue you wonder chase in the streets at the end of the marketplace, and make your way through the Cathedral of Barcelona. Those streets are one of the oldest in town, and each street is unique in a way itself. Once you arrive, take a quick look at one of the most important spots of the cathedral; its yard. Afterwards you can follow up  Carrer del Bisbe to reach Sant Jaume Square; we recommend a quick diner on your way at Wok to Walk or Lonja de Tapas, then make your way through Salterio, which is located at Carrer de Sant Domènec del Call, to finalize your night; it’s a place where you can taste the most delicious organic Sangrias in town. Bon Appetite!
 .

Kulaklığınızı takın ve Coldplay’in Ghost Stories albümünün size eşlik etmesine izin verin. Keşfinize Santa Maria del Mar kilisesine oldukça yakın olan, Carrer dels Mirallers üzerindeki Lomography Store’dan analog bir fotoğraf makinesi kiralayarak başlayın. Yalnızca filmine para ödeyerek tüm gün kiralayabileceğiniz bu tatlı makine sayesinde Barcelona’nın birbirinden güzel sokaklarını fotoğraflayabilir ve anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

998’de yapıldığı düşünülen ve Katalan Gothic mimarisinin önemli örneklerinden olan Santa Maria del Mar kilisesini ziyaret ettikten sonra El Born’un krema ve tarçın ile servis edilen lezzetli cappuccinosu eşliğinde kahvaltınızı yaparken bir yandan da cıvıl cıvıl Passeig del Born’un keyfini çıkarabilirsiniz. Kahvaltınızdan sonra 2013 yılında renovasyonu tamamlanan ve kısa bir süre önce tekrar açılan Mercat del Born Kültür Merkezi’ne uğrayabilir; sanat eserlerinin, butiklerin, restoranların ve daha fazlasının tadını çıkarabilirsiniz. Buradan çıkınca Carrer de Montcada’ya doğru yola koyulun; bu sokak Gothic mimarisi ve evleri ile oldukça ilginizi çekecek. Yolun sonunda Picasso Müzesi’ne girin ve buradaki harika sanat eserlerinin tadını çıkarın. 
 
Sokak bitiminde karşınıza çıkacak Carrer dels Carders’de sizi birçok sürpriz beklemekte; Wawas Barcelona‘da souvenir alışverişinizi yapıp benzersiz şeyler alabilir, Espai Mescladís‘in rengarenk saklı bahçesinde arkadaşlarınız ile sohbet ederken bir yandan da bir şeyler atıştırabilirsiniz. Giralt el Pellicer sokağını takip ederek Mercat de Santa Caterina’ya ulaşabilir; taptaze meyve suyunuzu yudumlarken peynir, meyve ve sebze alışverişinizi yapabilirsiniz.
Market çıkışında sokakları keşfe dalın ve Barri Gotic’e ve şehrin simgelerinden Barcelona Cathedral’ine doğru yola koyulun. Şehrin en eski bölgesinde her sokak birbirinden güzel ve her meydan birbirinden farklı. Katedrale geldiğinizde en özel noktalarından bir tanesi olan avlusuna da mutlaka göz atın. Carrer del Bisbe’yi takip ederek Sant Jaume meydanına ulaşabilir, Carrer de Jaume I üzerindeki Wok to Walk‘tan ya da Lonja de Tapas‘tan akşam yemeğinizi alıp geceyi noktalamak üzere, şehrin en lezzetli organik Sangrialarını içebileceğiniz, Carrer de Sant Domènec del Call üzerinde bulunan Salterio‘ya geçebilirsiniz. Afiyet olsun. 🙂
.

What to wear? / Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 
 
Barri Gòtic
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s