Milano, Travel
Leave a Comment

Italy: Piazza del Duomo, Milan

Without any doubt the first thing that has to be written about Milano is the city’s symbol, Europe’s 4th and Italy’s second biggest cathedral Duomo di Milano. The cathedral and the same-named square, Piazza del Duomo are located at the very heart of the city and are known as the most touristic and attracting place in Milan. 

Aslında Milano hakkında ilk yazılması gereken, şehrin simgesi ve Avrupa’nın 4, İtalya’nın 2. büyük katedrali, Duomo di Milano. Katedral ve ismini verdiği meydan, Piazza del Duomo, şehrin tam kalbinde yer alıyor ve Milano’nun en turistik ve ilgi çekici noktası olarak biliniyor.

 

Cathedral’s construction started in 1386 and lasted for 600 years. Yet, there are still some partial restorations going on. The cathedral with its gothic style has its unique, breath-taking majesty. Especially at night, when the sun is down and cathedral’s lights are on, its architecture and the lace-like details of the sculptures are spellbinding.

Katedralin yapımına 1386 yılında başlanmış, inşaatı  yaklaşık 600 yıl sürmüş ve hala da kısmi onarımları devam etmekte; gotik tarzdaki bu katedralin kendine özgü, nefes kesen bir görkemi var. Özellikle akşam, güneş battığında; katedralin ışıklandırılması ile birlikte, kilisenin mimarisi, dantel gibi işlenmiş heykellerin detayları insanı büyülüyor.


How to Go? / Nasıl gidilir?Piazza del Duomo, inholding major structures such as the Cathedral, Palazzo Reale, Galleria Vittorio Emanuele II, is located in the city center. Therefore it is very easy to get here by metro, tram and bus. If you choose the metro, you can take M1 (red) and M3 (yellow) lines and get off at the Duomo station. For further information on trams and buses, you can click here
If you are staying somewhere near Duomo, you can walk to Duomo whilst exploring the colorful streets of Milan.

Katedral ve Palazzo Reale, Galleria Vittorio Emanuele II gibi önemli yapıları da içerisinde bulunan meydan Piazza del Duomo, şehrin merkezinde yer aldığı için metro, tramvay ve otobüs ile buraya ulaşmak oldukça kolay. Metroyu tercih edenlerdenseniz M1 (kırmızı) ve M3 (sarı) hatlarını kullanarak Duomo durağında inebilirsiniz. Tramvay ve otobüsler ile ilgili daha fazla bilgi için ise burayı tıklayabilirsiniz. 
Eğer Duomo’ya yakın bir noktada kalıyorsanız Milano’nun renkli sokaklarını keşfederek Duomo’ya yürüyebilirsiniz.

 

My Recommendation / Benim önerim

 Put your headphones on and let Just One Of The Guys by Jenny Lewisaccompany you. Start exploring from Piazza Cavour, and walk to one of the most luxurious streets of the city, Manzoni. This street crosses some most important shopping streets like Via Monte Napoleone and Via della Spiga, and ends with La Scala Opera House and Piazza della Scala. At one end of Via Manzoni, you will see a city gate from the 12th century, Archi di Porta Nuova and one of the cutest cafés of the city, Sweet Coffee&Bar on your left. If you haven’t had breakfast I recommend you eat brioche over cappuccino, but if you had have breakfast, I suggest you drink caffe (espresso) with complementary honey and milk. 

While you keep walking after having coffee, you will see the Church of San Francesco di Paola on your left with its baroque and rococo style. And on your right you will see the world-famous Armani Casa, home to Armani’s hotel, night club and café. If you have time, I suggest you to enter Via Monte Napoleone -on your left after the church – and walk through here. And then, drop by at Cruciani – one of our often visited spots – on Via Manzoni and buy one of its stylish bracelets. At the other end of Via Manzoni you will be welcomed by Piazza della Scala and La Scala Opera House. Make sure you take plenty of photos! It is possible to find cheap tickets a few hours before the show, if you say you can’t leave Milan without seeing one in La Scala. 


In the Scala Square you will see the monument of Leonardo da Vinci, Marino Palace on the left and the entrance of Galleria Vittorio Emanuelle II right in front of it. Keep going through Marino Street and two tastes of Milan that has to be tried will be waiting for you: first, panzerotti in Luini and then, gelato in Cioccolaitaliani


Later on, you can go into the Galleria and enjoy one of the oldest malls – completed in 1877 – after Kapalicarsi in Istanbul and the first Prada store. 


After Galleria, go to Piazza del Duomo – Duomo Square – and make sure you photograph the mesmerizing beauty of the Cathedral. Do not forget to see the world-famous San Bartolomeo’s monument inside the Duomo, get onto the rooftop terrace of the Cathedral and take pictures of Milan. If you please, you can take some things to eat with you, eat them in the terrace and enjoy Duomo’s one of a kind craftsmanship along with Milan scenery. If you would like to end your exploration with art, a nice meal and some dessert afterwards, you can buy an exhibition ticket from Palazzo Reale – Royal Palace, now serving as an art gallery-. Then you can taste the delicious pizza of Fresco&Cimmino in Vio Ugo Foscolo and have a crispy sfogliatella in Napoliten Grand Caffe Cimmino on Via Larga. Bouna petito!

Kulaklığınızı takın ve Jenny Lewis- Just One Of The Guys‘ın size eşlik etmesine izin verin. Keşfinize Cavour Meydanı’ndan başlayın; Via Monte Napoleone, Via della Spiga gibi önemli alışveriş sokakları ile kesişen, La Scala Tiyatrosu ve La Scala Meydanı ile sonlanan, şehrin en elit sokaklarından Manzoni’ye yürüyün. Sokağın girişinde 12.yy’dan kalan şehir kapılarından “Archi di Porta Nuova”yı ve biraz ilerisinde, solunuzda şehrin en tatlı cafelerinden Sweet Coffee & Bar‘ı göreceksiniz. Buraya uğrayıp, kahvaltınızı yapmadıysanız, cappuccino eşliğinde brioche yemenizi; yaptıysanız counterda bal ve süt ikramı ile verecekleri caffe (espresso) içmenizi öneririm.  

Kahvenizi içtikten sonra yürümeye devam edin, solunuzda barok ve rokoko stillerinde inşa edilmiş San Francesco di Paola kilisesini, sağınızda ise Armani’nin oteline, gece kulübüne ve cafesine ev sahipliği yapan ünlü Armani Casa’yı göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa kiliseyi geçtikten sonra solunuzda kalacak olan Via Monte Napeolone’ye girmenizi ve burada yürümenizi; Manzoni üzerinde bulunan ve sıklıkla uğradığımız Cruciani‘nin şık bilekliklerinden almanızı öneririm. Via Manzoni’nin sonunda sizi La Scala Meydanı ve La Scala Tiyatrosu karşılayacak, bol bol fotoğraf çekin. 🙂 La Scala’da bir gösteri izlemeden Milano’dan ayrılmam diyenlerdenseniz, gösteriye 1-2 saat kala ucuz bilet bulabilmeniz mümkün. 

Scala Meydanı’nın içerisinde Leonardo da Vinci heykelini, solunda Marino Sarayı, hemen önünde ise Galleria Vittorio Emanuelle II’nin girişini göreceksiniz. 
Marino Sokağı’na devam edin; Milano’da mutlaka tadılması gereken 2 lezzet sizi bekliyor olacak; önce Luini‘de panzerotti ve sonra Cioccolatitaliani‘de gelato. Daha sonra Galleria’nın içerisine girebilir, yapımı 1877’de tamamlanmış, İstanbul Kapalıçarşı’dan sonra dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden bir tanesinin ve içerisindeki ilk Prada mağazasının tadını çıkarabilirsiniz.

Galleria’dan sonra Piazza del Duomo’ya yani Duomo meydanına çıkın ve katedralin büyüleyici güzelliğini mutlaka fotoğraflayın. Duomo’nun içerisinde bulunan ünlü San Bartolomeo heykelini görmeyi, katedralin terasına çıkmayı ve Milano’yu fotoğraflamayı ihmal etmeyin. Dilerseniz yanınıza yiyecek bir şeyler alıp, terasta bunları yiyebilir ve Milano manzarası ile birlikte Duomo’nun eşsiz işçiliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Keşiflerini sanat, güzel bir yemek ve arkasından da tatlı ile sonlandırmak isteyenler; günümüzde sanat galerisi olarak kullanılan Palazzo Reale, Royal Palace’tan bir sergiye bilet alabilirler. Ardından Via Ugo Foscolo’da bulunan Fresco & Cimmino‘nun lezzetli pizzalarının tadını çıkarabilir ve son olarak Via Larga’daki Napoliten Gran Caffe’ Cimmino’da çıtır çıtır sfogliatella yiyebilirler; afiyet olsun. 🙂

What to wear? / Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 

 

Duomo
 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s