Istanbul, Travel
Leave a Comment

Turkey: Karakoy, Istanbul

The Karakoy region of Istanbul, located at the creek of Halic, being one of the oldest financial centers, looking good with its glamorous view. The historic texture of the old buildings came together with modern life’s texture and with the inclusion of places that are not only peaceful but also full of entertainment, Karakoy today, has become one of the headquarters of Istanbul citizen’s weekend pleasure. 

Karaköy İstanbul’un, Haliç ağzında bulunan, en eski finans merkezlerinden biri olarak kabul edilen ve harika manzarasıyla göz dolduran semti. Eski zamanlardan kalma yapıların verdiği tarihi doku, modern hayatın dokunuşları ile birleşmiş ve huzurlu olduğu kadar eğlenceli mekânların da dâhil olmasıyla Karaköy, İstanbulluların hafta sonlarını keyifle geçirecekleri bir merkez üssü haline gelmiş durumda.

I can figure out what you imagined when I said “entertainment”. The entertainment perspective of this place is differing from the images of high-level music & grand party assumption of yours. The peaceful environment that Karakoy supplies you is having you great fun at the same time. Regulars are strict with the common opinion that Karakoy is living slow and peaceful. You may find a different suitable place for any time of the day.

Eğlence derken, gözünüzün önüne gelen görüntüyü tahmin eder gibiyim. Buradaki eğlence anlayışı, tahmininizdeki yüksek ses ve büyük partilere ev sahipliği yapmaktan biraz daha farklılaşmış. Karaköy’ün size sağladığı huzurlu ortam size keyif verirken bir yandan da sizi çok eğlendiriyor. Müdavimleri, Karaköy’ün yavaş yaşayan ve huzur dolu bir semt olduğunu savunuyor. Burada günün her saatine ve haftanın her gününe uygun bir nokta bulunabiliyor. 

How to Go? / Nasıl gidilir? 

 

 

It’s actually very easy to reach Karakoy, where stands at the creek of the Halic. If you wish you can start your walk from Besiktas coast and following historic Dolmabahce Palace and Kabatas region, in approximately 25 mins reach your final destination. Also from the Istiklal Street, you can follow the Tunel and make your way fast to Karakoy. If you are the ones that chose walking, sunglasses and photograph machines are strongly recommended. 🙂
 
If you are not the ones that chose walking, you can whether take a bus from Besiktas to Karakoy direction or take the tram at Kabatas to Karakoy to reach this peaceful region rapidly.

Avrupa yakasının Haliç kıyısında bulunan Karaköy’e ulaşmak aslında oldukça kolay. İsterseniz Beşiktaş sahilden keyifli bir yürüyüşe çıkarak, tarihi Dolmabahçe Sarayı ve Kabataş’ı takip ederek 25 dakikada buraya ulaşabilirsiniz. İsterseniz de İstiklal Caddesi’nden Tünel’i takip ederek kısa bir sürede Karaköy’e varabilirsiniz. Yürümeyi seçenlerin güneş gözlüklerini ve fotoğraf makinelerini yanlarına almaları tavsiye edilir 🙂 

Yürümeyi tercih etmeyenlerdenseniz, Beşiktaş’tan Karaköy yönüne hareket eden otobüslerden birine binebilir veya Kabataş üzerinden tramvaya binerek hızlı bir şekilde bu huzurlu semte ulaşabilirsiniz.

My Recommendation / Benim önerim

 

 

Put your headphones on and let İlhan Erşahin & Nil Karaibrahimgil – Girl accompany you. Pretty sure that you will match the song’s historic and modern textures with the places that you’ll explore. Start the day with a delicious breakfast at Namlı Gurme and make your way through French Passage. When you arrived there, you can stop by at Mums and while tasting their great coffee or chai tea latte, you can enjoy your time with great pleasure. If you’re feeling like having a dessert, try their oreo cookie tiramisu or lemon cheesecake.  Don’t forget to check Kağıthane Houseofpaper; you can find creative notebooks and interesting gifts there.

As an alternative, you can visit one of the most popular places of Karakoy, Dem, and taste a special tea, that you can select from more than 60 different tea types. Our favorites are Milky Oolong, White Melon, Classic English Tea and Nevermind the Weather. A great talk with friends is recommended. On the streets you will find various numbers of vintage shops, boutiques, art galleries. Enter them randomly to taste some fresh art or shop. Also, definitely stop by at İstanbul Modern.

After the great time that you spend, enjoy your evening with a dine & wine at Bej, one of the most popular restaurants of Karakoy or you may go to Forneria to taste their delicious antipasti and pizzas. To call it a day, you may visit Karakoy Gulluoglu which is very pretentious in Turkey with its baklava and ice cream. 🙂
 

Kulaklığınızı takın ve İlhan Erşahin & Nil Karaibrahimgil’den Girl‘ün size eşlik etmesine izin verin. Şarkının tarihi ve modern tatlarını, keşfedeceğiniz yerlerle bütünleştireceğinizden eminim. 🙂 Güne Namlı Gurme’de lezzetli bir kahvaltı ile başlayıp, Fransız Geçidi’ne doğru yola koyulun. Vardığınızda, pasajın içerisinde yer alan Mums’a uğrayabilir; buranın güzel içeceklerini denerken keyif yapabilirsiniz. Canınız tatlı bir şeyler tatmak istiyorsa limonlu cheesecakelerini ya da oreolu tiramisularını deneyebilirsiniz. Fransız Geçidi’ndeki Kağıthane Houseofpaper‘a mutlaka uğrayın; burası birbirinden güzel ve yaratıcı defterler, değişik hediyelikler için biçilmiş kaftan. 🙂

Mums’a alternatif olarak, Karaköy’ün en çok rağbet gören mekanlarından birisi olan Dem’de 60’tan fazla farklı çaydan birini tadabilir, arkadaşlarınız ile koyu bir sohbete dalabilirsiniz. Bizim önerilerimiz Milky Oolong, White Melon, Classic English Tea ve Neverming the Weather. Yolculuğunuz boyunca bir çok sanat galerisi, butik, vintage shoplar göreceksiniz, içeriye girin, sanat eserlerini keşfedin, biraz alışveriş yapın. İstanbul Modern’e uğramayı unutmayın.

Geçirdiğiniz keyifli saatlerin sonunda, Karaköy’ün ünlü restoranlarından Bej’de keyifli bir dine & wine yapabilir ya da lezzetli antipasti ve pizzalarını tatmak için Forneria‘ya gidebilirsiniz. Türkiye’nin alanında en iddialı dükkanı olan Karaköy Güllüoğlu’nda lezzetli bir dondurma ve baklava ile güne noktayı koymayı unutmayın. 🙂

What to wear? / Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 

Karakoy

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s