Milano, Travel
Leave a Comment

Italy: Brera, Milan

After only a few days of holiday, you might think this place is not so warm. In contrast when I explored Brera, I recognized that Milano is actually full of surprises and if someone wants to explore this city, Milano is very generous in the way of making people happy while holding chances to change people.

Brera means purified from trees in Italian. The reason for this is, in old times this district took place out of the city walls of Milano and left without any trees because of army manners. Let this don’t scare you since, with very colorful houses, narrow but cute streets and cosy restaurants, this place is officially alive.

Yalnızca birkaç günlük bir tatilden sonra Milano’dan ayrılırken buranın soğuk olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ben Brera’yı keşfettiğimde, Milano’nun aslında ne kadar fazla sürprizle dolu olduğunu ve keşfedilmek istenirse insanı mutlu edecek ve değiştirecek ne kadar fazla noktası olduğunu bir kez daha fark ettim.

Brera kelimesi ağaçlardan arındırılmış anlamına geliyor; bunun sebebi de eski zamanlarda bu bölgenin Milano şehri duvarlarının dışında kalması ve askeri sebepler ile ağaçlardan temizlenmesi. Fakat bu sizi korkutmasın çünkü rengarenk evleri, dar ama sevimli sokakları ve küçük restoranları ile burası gayet canlı.

Brera, is by far the most loved spot for me in Milano, personally; this is because it includes not only an art galery and a Fine Arts Academy or holding on it’s original character. Brera fills me with peace and happiness all the time, since the very first moment when I walk in. Whether spend the day with art, have a great meal with friends or take a coffee and grab a book, you will see that you will be truly happy and, will love the Brera’s mood.  

Brera, Milano’nun açık ara en sevdiğim noktası; bunun sebebi yalnızca bünyesinde bir Sanat Galerisi, Güzel Sanatlar Akademisi bulundurması ya da orijinal karakterini biraz da olsa koruyor olması değil. Brera, adım attığım ilk andan itibaren içimi huzurla ve mutlulukla dolduruyor. Burada sanatla geçirilen bir gün, arkadaşlarla yenen bir yemek ya da kafede kitaba eşlik eden bir kahve, hangisi olursa olsun, sizi gerçekten mutlu edecek ve Brera’nın ruhunu seveceksiniz.

How to Go? / Nasıl gidilir? 

Brera is located pretty close to the city centre; you can take the subway or you can just walk there. If you prefer taking the subway to reach Brera, you can follow the Tivoli Street after getting to Lanza Brera Piccolo Teatro metro station or Borgonuovo Street after getting to Montenapoleone metro station. 

If you are one those who prefer going by walking, walk to Giuseppe Verdi Street from  Piazza Scala and this Street will lead you to the main Street of Brera.


Brera şehir merkezine oldukça yakın; buraya isterseniz metro ile isterseniz de yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eğer metro’yu tercih edeseniz, Lanza Brera Piccolo Teatro metro istasyonundan Tivoli sokağını ya da Montenapoleone metro istasyonundan Borgonuovo sokağını takip ederek Brera’ya ulaşabilirsiniz.

Eğer yürümeyi tercih edenlerdenseniz, Piazza Scala’dan Giuseppe Verdi sokağına devam edin, bu sokak sizi Brera bölgesinin ana sokağı olan Brera’ya çıkaracak.

My Recommendation / Benim önerim

Put your headphones on and let Somewhere Only We Know from Lily Allen accompany you. Start your exploration from the Pasticci located in the Giuseppe Verdi Street; you will love the coffee and various types of cookies at served in this place. Spend your time in the Brera Art Gallery where you can find the artworks of artists like Andrea Mantegna, Rembrandt, Raphael; enjoy and shop at the district a little bit. Take a lot of photography time. 🙂

For a meal, you can prefer il Kaimano, located in Fiori Chiari, which is one of the mos
t known and alive streets of Brera. You can watch people pass by, entertaining a Spiritz and trying the restaurants delicious pizzas at the same time. You may finalize your day at Amorino, located in the same street, by enjoying a delicious Italian ice cream or a Crepe with chocolate that has a unique flavour you can never forget.

Kulaklığınızı takın ve Lily Allen – Somewhere Only We Know‘un size eşlik etmesine izin verin. Keşfinize Giuseppe Verdi sokağındaki Pasticci’de başlayın; buranın kahvesini ve çeşit çeşit kurabiyelerini seveceksiniz. Andrea Mantegna, Rembrandt, Raphael gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz Brera Sanat Galerisi’nde vakit geçirin, bölgede biraz dolaşın ve alışveriş yapın. Bol bol fotoğraf çekin. 🙂

Yemek için, Brera’nın en bilinen ve en canlı sokaklarından Fiori Chiari’de bulunan il Kaimano’yu tercih edebilirsiniz; sokaktan geçen insanları izlerken bir yandan Spritz içebilir diğer yandan da restoranın lezzetli pizzalarını deneyebilirsiniz. Günü yine aynı sokakta bulunan Amorino’dan alacağınız lezzetli bir İtalyan dondurması ya da tadı damağınızda kalacak Nutella’lı krep ile sonlandırın.

What to wear? / Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 
 
Brera Art District
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s