Bellagio, Como, Travel
Leave a Comment

Italy: Bellagio, Lake Como

Known as the pearl of the Lake of Como, Bellagio stands in the region where the lake seperates into two arms. Being not only romatic, but also cute, full of history and peace, Bellagio is the place that owns narrow streets with little boutiques and gelaterias with delightful ice creams and the view where Como meets Alpine, is totally worth seeing.

One of the most outstanding sides of Bellagio; in spite of taking place at the top north region of the Italy, it still has the Mediterranean fever. That’s why I suppose, since the very first moment when we dropped of the bus, this village put a great smile on our faces and didn’t let it fade away until we leave the town. 🙂

Como gölünün incisi olarak bilinen Bellagio, gölün iki kola ayrıldığı noktada yer alıyor. Romantik olduğu kadar sevimli, tarih ve huzur dolu bir kasaba ve dar sokaklarından, küçük butiklerine, nefis dondurmalarından Como’nun Alp’ler ile birleştiği manzarasına kadar her şeyiyle çok güzel, görülmeye değer.

Bellagio’nun en güzel taraflarından birisi, İtalya’nın en kuzeyinde yer alıyor olmasına rağmen Akdeniz sıcaklığına sahip olması. Sanırım bu yüzden, otobüsten indiğimiz ilk andan itibaren kocaman bir tebessüm yarattı bu kasaba bizde ve o tebessüm şehirden ayrılana kadar da yüzümüzü hiç terk etmedi. 🙂

 

How to Go? / Nasıl gidilir? 

 

After arriving to Como City, it’s possible to reach Bellagio from land or lake. If you choose to go by bus, it takes 1 h 15 mins, if you decide to go by ferry it takes approximately 50 mins. Don’t forget that ferry only works on summer period. (Beginning of March- End of November) You can purchase your bus ticket from the cafe inside the train station and take the bus which is taking off in front of the station (C30) and proceed to Bellagio by bus, and return by ferry. Both ways you’ll entertain a fabulous lake view. A bus ticket costs approximately  €7 and a ferry ticket costs €15.

Take care if you decided on going by car, since road to Bellagio is very narrow and full of curvature, it might be a great idea to take a small car.

Como şehrine geldikten sonra, Bellagio’ya hem karadan hem de göl üzerinden ulaşmak mümkün. Otobüsü seçerseniz 1 saat 15dk, feribotu seçerseniz ise yaklaşık 50 dk sürüyor ve feribot yalnızca yaz döneminde kullanılıyor. (Mart başı – Kasım sonu) Como San Giovanni tren istasyonu içerisindeki cafeden biletinizi alıp, istasyon önünden kalkan otobüs (C30) ile Bellagio’ya gidebilir, feribot ile geri dönebilirsiniz. İki seçenekte de sizi mükemmel bir göl manzarası bekliyor olacak. Otobüs bileti yaklaşık €7 iken feribot €15.

Yollar çok dar ve kavisli olduğu için araba ile gitmeyi planlıyorsanız, küçük bir araba tercih edin ve dikkatli olun.

My Recommendation / Benim önerim

Put your headphones on and let the Black Keys’ album; Turn Blue company you. The city is a small one therefore you can discover it’s beauties even in a half day by walking. Visit Villa Melzi and San Giacomo church, experience the narrow streets and shop at little boutiques. Don’t hesitate to get lost in the cross streets and ascending stairs, be sure that every spot of the city will welcome you with a fascinating view.

Enjoy your last hours in the city by having a dinner at La Punta in Via Vitali which offers a unique view of Lake Como and Alpines.


Kulaklığınızı takın ve The Black Keys’in Turn Blue albümünün size eşlik etmesine izin verin. Şehir küçük, bu sebeple de yarım günde ve yürüyerek kolaylıkla keşfedilebilir. Villa Melzi ve San Giacomo Kilisesi’ni ziyaret edin, dar sokaklarında gezin ve küçük butiklerinde alışveriş yapın. Ara sokaklarda kaybolmayı ve bol bol merdiven çıkmayı da ihmal etmeyin; şehrin her noktası sizi mükemmel bir manzara ile karşılıyor olacak. 🙂

Şehirdeki son saatlerinizi ise Como Gölü ve Alpler’in eşsiz manzarası eşliğinde, Vitali Sokağı’ndaki La Punta‘da yemek yiyerek geçirin.

What to wear? / Ne giymeliyim? #chasingwondersstreetstyle

 
Bellagio
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s